ile żyje plemnik w pochwie

Grafika przedstawiająca plemniki / Shutterstock

Z każdym męskim wytryskiem wraz ze spermą wydostaje się około 40 milionów plemników. Oczywiście nie wszystkie z nich przeżywają, a wystarczy tylko jeden, który w odpowiednim momencie zapłodni komórkę jajową. Nie oznacza to jednak, że pozostałe miliony od razu umierają. Okazuje się, że w organizmie kobiety mogą przeżyć od 2 do 5 dni. Jeśli jednak nie trafią do pochwy, mogą przeżyć jedynie kilka godzin.

Ponieważ w organizmie kobiety plemniki żyją około 3 dni, to aby zajść w ciążę, należy uprawiać seks już na 3 dni przed owulacją. Wtedy szansa na zapłodnienie jest dużo większa. Nie jest to jednak regułą, ponieważ płodność u każdej kobiety wygląda to inaczej – owulacja jest zależna od wieku, trybu życia, długości cykli miesiączkowych oraz przyjmowanych leków.

Niekiedy jedynym wyjściem na posiadanie potomstwa jest zapłodnienie in vitro. Zabieg ten polega na wyborze najsilniejszych plemników od dawcy nasienia oraz komórki jajowej od przyszłej mamy. Komórkę zapładnia się poza organizmem kobiety i wprowadza do jej macicy. Potem już tylko 9 miesięcy oczekiwania na poród i szczęśliwi rodzice mogą cieszyć się z narodzin potomstwa.

8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie