Nauka liter dla dzieci

Programy edukacyjne zmieniają się bardzo szybko. Rodzice z roku na rok mogą dowiadywać się, jakie są aktualne metody uczenia dzieci liter. Warto zatem obserwować nowoczesne metody uczenia maluchów, jednak przy indywidualnym podejściu i obserwacji umiejętności swojego dziecka.

Kiedy uczyć liter?

Bezwiednie najczęściej nauka liter następuje od uczenia pisania własnego imienia. Dzieci bardzo lubią i chcą nauczyć się podpisywania swoich prac i nierzadko już trzylatek będzie umiał odwzorować litery ze swojego imienia. Czy to dobrze, by tak szybko zaczynać? Nauka liter ze swojego imienia nie jest niczym złym i nigdy nie jest za wcześnie. Warto jednak uświadomić sobie, by na siłę nie wyprzedzać umiejętności pisania u dziecka. Warto wykorzystywać zainteresowanie dzieci literkami przy zabawie. Przykładem jest np. zabawa w rozpoznawanie liter w komputerku zabawkowym, na kartonikach, przy zabawie Memo. Dziecko czuje, że zdobywa nowe umiejętności, jednocześnie my nie wchodzimy w kompetencje pani nauczycielki, która w odpowiednim czasie będzie uczyła dziecko umiejętności pisania i czytania. Warto zawsze uwzględniać fakt, że wcześniejsza nauka liter może spowodować nudzenie się dziecka na lekcjach, co może być później powodem złego zachowania na zajęciach.

Pierwsze zabawy z literkami

Zabaw edukacyjnych jest wiele, wszystko nierzadko uzależnione jest od inwencji twórczej pierwszych nauczycieli, czyli rodziców. Można spokojnie wykorzystywać techniki ogólnodostępne. Do dyspozycji są plansze do łączenia kropek, tworząc w ten sposób literki. Innym rozwiązaniem mogą okazać się np. puzzle z literkami. Ponadto istnieje wiele platform internetowych, które w różnorodny sposób poprzez zabawę uczą dzieci rozpoznawania literek. Również coraz więcej bajek powstaje w celu przyuczenia maluchów do poznawania liter. Warto zatem zdawać sobie sprawę, że nauka liter zawsze w pierwszej kolejności opiera się na rozpoznawaniu i nazywaniu konkretnych liter. Dopiero w późniejszych etapie dochodzi do tego umiejętność zapisania literek. Ostatnim etapem jest nabycie umiejętności łączenia liter, tworząc wyraz. Uwzględniając każdorazowy etap poznawania liter i ich zastosowania, warto zauważyć, że nie należy zbyt szybko uczyć maluchów czytania. Dlatego też poznawanie, nazywanie i  nawet zapisywanie alfabetu to umiejętności, których bez większego problemu można już swobodnie, bez nacisku i przymusu uczyć nawet małe przedszkolaki.  

Metody pedagogiczne nauki liter

Przez wiele lat kształcenia różnorodni naukowcy, praktycy decydowali się tworzyć różnorodne metody pedagogiczne, które mają w jak najskuteczniejszy sposób przygotować maluchy do nauki czytania i pisania. W zależności od placówki oświatowej i preferowanych metod kształcenia można spotkać się z wykorzystaniem różnorodnych metod pedagogicznych. Można tutaj wymienić m.in. Metodę Dobrego Startu Marty Bogdanowicz, metodę fonetyczno-literowo-barwną Bolesława Rocławskiego lub metodę wprowadzania w świat pisma Ireny Majchrzak. Istotne jest jednak, by każda z wykorzystywanych metod pedagogicznych była prowadzona prawidłowo. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania zamierzonego efektu, jakim jest przede wszystkim nauka liter, pisania i czytania.

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży? Jak wybrać dobre przedszkole? Kampania "Położna na medal"