Kłótliwe święta

Niektórzy na samą myśl o rodzinnym zjeździe na święta dostają drgawek. Szczególnie wtedy, gdy rodzina jest duża, a niekoniecznie wszyscy za sobą przepadają. Co drugi Polak kłoci się przynajmniej raz w miesiącu!

Z badań wynika, że ponad 71 proc. polskich rodzin przeżywa kłótnie, z czego 2 proc. niemalże codziennie, 5 proc. kilka razy w tygodniu, 14 proc. parę razy w miesiącu. 50 proc. polskich rodzin kłóci się, ale rzadziej. Prawie 30 proc. respondentów deklaruje, że w ich rodzinie nigdy nie zdarzyła się awantura.
Jeśli więc u Ciebie na wigilii ciotka z wujkiem rozpoczynają kłótnię, pomyśl, że Twój przypadek należy do większości.
To oczywiście żadne pocieszenie, natomiast praktycznie nie ma sytuacji rodzinnej, w której ktoś z członków nie czuje się źle lub przynajmniej niekomfortowo. Poczynając od samegoobchodzenia świąt, aż po brak sympatii dla innych osób z rodziny.
Warto wspomnieć, że konflikty powoduje przede wszystkim sytuacja materialna. Według badań, ponad 32 proc. respondentów kłóci się o pieniądze. Podczas świąt w szczególności – gdy całą rodzinę czekają spore wydatki zarówno na kolację, prezenty jak i Sylwestra. Konflikty rodzą się również na drodze nierównego podziału obowiązków domowych: przygotowania potraw, sprzątania, robienia zakupów. Ponad 12 proc. respondentów kłoci się z powodu teściów, a 25 proc. z powodu kłopotów z dziećmi.
Źródło danych: CBOS

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jak długo żyją plemniki? Nadmiar sodu Radość życia "Joga w czasie ciąży i porodu" od Illuminatio Cała prawda o bubble tea 10 powodów, dla których warto pływać Dlaczego tłuszcze nasycone wcale nie są twoim wrogiem? Jak uniknąć 6 przyjacielskich faux pas? Jak kupić dobry rower? Co wiesz o medycynie estetycznej? Słodycze i ich wpływ na organizm Poczucie własnej wartości Dieta śródziemnomorska najlepszą receptą na uśmiech! Stosowanie probiotyków u wcześniaków 10 skutecznych sposobów na ograniczenie wielkości porcji Jak ćwiczyć pośladki na bieżni? Kiedy przespać się z nowym partnerem? Biegaj na zdrowie! Czy warto stosować suplementy diety? Jak zrelaksować stopy w 15 minut? Wykonaj 15-minutowy trening na schodach! Jak zwiększyć ilość spalanych kalorii? Z hemoroidami można walczyć Sprawdź, co powinnaś zabrać na majówkę!