Uff, te okropne, kłótliwe święta

Niektórzy na samą myśl o rodzinnym zjeździe na święta dostają drgawek. Szczególnie wtedy, gdy rodzina jest duża, a niekoniecznie wszyscy za sobą przepadają. Co drugi Polak kłoci się przynajmniej raz w miesiącu!
 

Z badań wynika, że ponad 71 proc. polskich rodzin przeżywa kłótnie, z czego 2 proc. niemalże codziennie, 5 proc. kilka razy w tygodniu, 14 proc. parę razy w miesiącu. 50 proc. polskich rodzin kłóci się, ale rzadziej. Prawie 30 proc. respondentów deklaruje, że w ich rodzinie nigdy nie zdarzyła się awantura.
Jeśli więc u Ciebie na wigilii ciotka z wujkiem rozpoczynają kłótnię, pomyśl, że Twój przypadek należy do większości.
To oczywiście żadne pocieszenie, natomiast praktycznie nie ma sytuacji rodzinnej, w której ktoś z członków nie czuje się źle lub przynajmniej niekomfortowo. Poczynając od samegoobchodzenia świąt, aż po brak sympatii dla innych osób z rodziny.
Warto wspomnieć, że konflikty powoduje przede wszystkim sytuacja materialna. Według badań, ponad 32 proc. respondentów kłóci się o pieniądze. Podczas świąt w szczególności – gdy całą rodzinę czekają spore wydatki zarówno na kolację, prezenty jak i Sylwestra. Konflikty rodzą się również na drodze nierównego podziału obowiązków domowych: przygotowania potraw, sprzątania, robienia zakupów. Ponad 12 proc. respondentów kłoci się z powodu teściów, a 25 proc. z powodu kłopotów z dziećmi.
Źródło danych: CBOS

Zobacz również: Najlepsze i najgorsze ubrania dla każdego typu sylwetki

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity