Laserowe podgrzewane wody w wannie

Pionowo padająca wiązka laserowa wzbudza drgania w cząsteczkach wody wypełniającej wannę; drgania są zaś przekształcane w ciepło.Laserowe podgrzewanie wody w wannie pozwala precyzyjnie ustawić termostat na wybraną ciepłotę wody. Gdzie można zażywać tak dobrze kontrolowanej kąpieli?

Cóż, człowiek będzie musiał jeszcze poczekać na dostosowanie opisanej technologii pod jego potrzeby. Wanna byłaby stanowczo za mała… Nie znam nikogo,kto potrafiłby wykąpać się w 35 pikolitrach wody – a taką pojemność ma naczynie, w którym naukowcy z JILA- uniwersytetu z Kolorado wraz ze swoimi kolegami po fachu z National Institute of Standards and Technology (NIST) kąpią cząstki chemiczne, np. molekuły kwasów nukleinowych. O tym, jak molekuła znosi kąpiel i traktowanie różnymi czynnikami, mogą dowiedzieć się, obserwując jej zachowanie pod mikroskopem fluorescencyjnym.

Naukowcy urządzający molekułom kąpiele w mikroskopijnych wanienkach nie mają bynajmniej na celu zapewnienia wygody np. helisie DNA. Ich celem jest wygoda, owszem, ale człowieka – głównie naukowca przesiadującego długie godziny na niewygodnym stołku laboratoryjnym i wpatrującego się w to, co wyczyniają poszczególne molekuły organiczne, jeśli w otoczeniu stanie się ciut cieplej niżeli było do tej pory.

35 pikolitrowa wanienka podgrzewa się błyskawicznie i co istotne – w sposób równomierny. To ważne, ponieważ stosowane dotychczas metody dawały nikłą szansę na prowadzenie obserwacji procesów molekularnych zachodzących w komórkach w czasie rzeczywistym.

Fot. K. Talbott

Źródło:gadzetomania.pl

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Dom:

Aplikacja na zdrowie Chcesz czuć się bezpiecznie we własnym domu? Rozwiń zdolności ruchowe swojego dziecka Cenisz sobie komfort i wygodę? Sprawdź, dlaczego wielkość samochodu ma znaczenie Telefon, który spełni twoje oczekiwania Sprzęt domowy Używany laptop Projekt Gutenberg Agent 007 Jak poprawić wygląd? Drewniany rower Gra dla kobiet Drukarka 3D Miniklawiatura Tanie laptopy Gadżety kuchenne Modem bezprzewodowy Akcesoria do kuchni Oryginalna koszulka Laptop do 3000 Kontroler PC Zegarek na rękę Rower turystyczny Nowoczesne lampy sufitowe