Czy wegetarianizm to dobry sposób na zdrowe żywienie dziecka?

Mamy, które są wegetariankami często borykają się z dylematem, czy mogą narzucić dziecku swoje menu i styl życia, nie ryzykując jednocześnie jego zdrowia. Osoby nie będące wegetarianami, a ci stanowią większość, zwykle odnoszą się krytycznie do ingerowania aż tak w menu dziecka. Twierdzą, że dla prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje zawartych w mięsie składników. Ile w tym prawdy?

Czy dziecko może być wegetarianinem?
Może. Jeśli rodzić posiada pełną wiedzę na temat składników, które musi dostarczyć dziecku w posiłku, to nic nie stoi na przeszkodzie. Najlepiej jednak skonsultować dietę dziecka z lekarzem. Często dzieci wegetarianie dodatkowo przyjmują witaminy i minerały w postaci tabletek (supelemnty diety), jako uzupełnienie posiłku. Nie zaleca się jednak weganizmu, który wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, jajka czy ryby.

Od czego zacząć?
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wegetarianizmem u maluszka, który jeszcze przed chwilą ssał pierś mamy, spróbujmy od wprowadzenia warzywnych zupek. Bardzo ważna w tym momencie będzie obserwacja dziecka, czy aby na pewno podawane składniki mu nie szkodzą i nie wywołują alergii.

Niedobór żelaza i cynku
Niedobór powyższych składników występuje w wypadku złego zbilansowania diety. Aby zapobiec niedoborom rodzice powinni wiedzieć jakie produkty zawierają żelazo i cynk. Ten pierwszy minerał zawarty jest m.in. w soczewicy, szpinaku, burakach, orzachach i kaszach. Jego przyswajanie przez organizm zwiększa witamina C, dlatego jej również nie powinno zabraknąć w posiłkach. Z kolei w cynk bogata jest kukurydza.

Choroby u wegetarian
Do najczęściej spotykanych zaliczana jest krzywica, niedożywienie, biegunki, niedorozwój fizyczny i umysłowy. Pamiętajmy, że te schorzenia nie są zarezerwowane dla źle dobierających menu wegetarian. Przy diecie mięsnej takie dolegliwości również się zdarzają.

 

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity