Grypa u niemowląt

Grypa dopada wszystkich, nie oszczędzając nawet małych dzieci. Podczas gdy dorośli w większości przypadków wychodzą z grypy bez szwanku, niemowlęta nie mają już tyle szczęścia. Grypa u niemowląt potrafi być niezwykle groźną chorobą i skończyć się m.in. zapaleniem płuc. Jakie objawy wskazują na grypę u dziecka? Jak ją leczyć i jak uchronić maluszka przed zachorowaniem?

Przyczyny i objawy grypy u niemowląt

Do ok. 6. miesiąca życia niemowlęta chronione są przed wirusem grypy przez przeciwciała matki. Dostają się do organizmu dziecka wraz z mlekiem oraz przez łożysko w trakcie ciąży. Dzięki nim maluszek jest odporny w pierwszych miesiącach życia na te choroby, na które przeciwciała wytworzyła matka. Ilość przeciwciał matki w organizmie dziecka z czasem maleje, ustępując miejsca przeciwciałom tworzonym przez młody organizm. Jednak początkowo słabo spełniają swoją funkcję ochronną, dlatego niemowlęta mogą zarazić się grypą od dorosłych lub starszych dzieci. Wirus grypy wnika do organizmu przez śluzówkę nosa oraz jamę ustną. Wystarczy, aby zainfekowana osoba nachyliła się nad dzieckiem i wypowiedziała kilka słów, kichnęła lub odkaszlnęła w jego pobliżu, a do powietrza dostanie się wirus gotowy zakazić dziecko. Malec może zarazić się grypą również przez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami, dlatego w profilaktyce grypy tak ważną kwestią jest wzmożona higiena i częste mycie rąk. 

Objawy grypy u niemowląt to:

  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • kaszel,
  • katar, zatkany nos,
  • apatia,
  • senność,
  • brak apetytu,
  • biegunka,
  • wymioty.

Wystąpienie powyższych objawów wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej i podjęcia leczenia objawowego. Grypa niesie ryzyko poważnych powikłań: zapalenia płuc i oskrzeli, zakażenia meningokokowego, zapalenia ucha środkowego i innych, dlatego w przypadku małych dzieci (do 2 roku życia) leczenie grypy niejednokrotnie wymaga hospitalizacji.

Leczenie grypy u niemowląt

Ze względu na ryzyko odwodnienia w wyniku wysokiej gorączki, wymiotów i biegunki, zaleca się podawanie dziecku jak największej ilości płynów. Jeśli dziecko karmione jest piersią, należy jak najczęściej przystawiać je do piersi. Istotną rolę w leczeniu odgrywa wilgotność powietrza w pokoju dziecka. Suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa i powoduje opuchliznę, co utrudnia oddychanie. Dlatego wietrz pokój i nawilżaj powietrze rozwieszając mokre ręczniki na grzejnikach. Zrób generalne porządki w pokoju maluszka, aby pozbyć się źródeł wirusów. Upranie pluszowych zabawek nie będzie przesadą.

W leczeniu grypy u małych dzieci stosuje się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen czy paracetamol, które są przeznaczone dla niemowląt. O dawce leku każdorazowo decyduje lekarz, uwzględniając masę ciała i wiek dziecka. Postać leku uzależniona jest w dużej mierze od objawów choroby – wymioty wykluczają podawanie syropu, z kolei biegunka aplikowanie czopków.

Profilaktyka grypy u niemowląt

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Dlatego w sezonie zwiększonej zachorowalności na grypę nie zabieraj dziecka do żłobka, klubu malucha czy innych dużych skupisk ludzi. Wirusem grypy można zarazić się nie tylko od chorych, ale również od osób, u których objawy jeszcze nie wystąpiły. Małe dzieci wydalają wirusa nawet na kilka dni przed pierwszymi objawami. Dlatego ogranicz wizyty gości oraz pilnuj, aby przed zbliżeniem się do maluszka umyli ręce. Zastanów się również nad szczepionką przeciw grypie dla całej rodziny. Wprawdzie nie uchroni przed wszystkimi szczepami wirusa, ale złagodzi i skróci czas choroby oraz zapobiegnie poważnym komplikacjom. Decyzję o ewentualnym zaszczepieniu dziecka podejmij wspólnie z lekarzem rodzinnym. 

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży? Jak wybrać dobre przedszkole?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity