Jak zapobiec chrapaniu?

Należysz do 45% ludzkości, która co najmniej raz na jakiś czas chrapie podczas snu? Możesz pozbyć się tego nieprzyjemnego zjawiska. Nocne chrapanie nie tylko rujnuje zdrowy sen bliskiej ci osoby, lecz jest częstą przyczyną występowania bezdechów, które mogą prowadzić do chorób wieńcowych. Nie ryzykuj konsekencji stosowania leków na chrapanie w sprayu i w tabletkach sprzedawanych bez recepty. Zamiast eksperymentować ze zdrowiem, wypróbuj domowe sposoby na spokojny sen.

Zdrowy sen, a chrapanie

Zacznij od zmiany pozycji snu. Gdy leżysz na plecach, język i miękkie podniebienie przesuwają się w kierunku tylnej ściany gardła, co powoduje wydawanie wibrującego dźwięku podczas snu. Ułożenie się na boku może rozwiązać twój problem. Długa poduszka wspierająca całe ciało ułatwi ci przybranie wygodnej pozycji i uniemożliwi przewracanie się na plecy podczas snu. Świetnym pomysłem na uchronienie się przed spaniem na plecach jest przylepienie piłeczek tenisowych do tylnej części piżamy. Jeżeli masz problem z zaśnięciem na boku, postaraj się spać w pozycji półleżącej, dzięki czemu otworzysz drogi oddechowe. Jednak w sytuacji, gdy zmiana pozycji nie zapobiega chrapaniu, najprawdopodobniej cierpisz na obstrukcyjny bezdech senny i niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Dużą rolę przy zapobieganiu chrapaniu odgrywa jakość snu. Praca do późnych godzin wieczornych i niewystarczająca ilość odpoczynku prowadzą do przemęczenia organizmu, w wyniku którego twój sen jest bardzo głęboki, a wiotczejące mięśnie prowadzą do chrapania.

Wypróbuj również zmianę poduszki. Alergeny znajdujące się w twojej sypialni, a konkretniej na poduszce, mogą wzmóc dolegliwość. Nie wpuszczaj zwierząt na łóżko, ponieważ ich sierść wdychana przez nos i usta może spowodować chrapanie. Wietrz pościel co najmniej raz w tygodniu i zmieniaj nie rzadziej niż raz na miesiąc. Wystrzegaj się również specjalnych poduszek przeciw chrapaniu – otwierają one drogi oddechowe, ale powodują ból karku.

Domowe sposoby na chrapanie

Jeżeli chrapiesz przez nos, powinnaś zadbać o odblokowanie dróg oddechowych. Przeziębienie lub inne przeszkody mogą prowadzić do zapchania nosa, przez co wydychane powietrze przedostaje się przez nozdrza ze świstem. Najlepszym sposobem na otwarcie dróg oddechowych jest gorący prysznic tuż przed pójściem spać lub użycie soli morskiej do kąpieli. Plastry na nos pomogą ci unieść nozdrza, zapewniając powietrzu łatwiejszy przepływ.

Spadek wagi może zapobiec chrapaniu, jednak nie jest to regułą, ponieważ wielu szczupłych ludzi skarży się na tę kłopotliwą dolegliwość. Jeżeli zaczęłaś chrapać zaraz po przybraniu na wadze, zrzucenie zbędnych kilogramów powinno rozwiązać twój problem. Przyrost tkanki tłuszczowej w okolicy szyi powoduje ucisk na wewnętrzne ściany gardła, a zmniejszając jego średnicę, prowadzi do chrapania.

Picie alkoholu i zażywanie leków uspokajających może wzmagać chrapanie, szczególnie jeżeli napoje wysokoprocentowe spożywasz około 4–5 godzin przed snem. Oba czynniki wywołują tę dolegliwość u ludzi, którzy normalnie nie wykazują tendencji do chrapania.

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu. Gdy jesteś odwodniona, wydzieliny z nosa i podniebienia miękkiego stają się bardziej kleiste i blokują swobodny przepływ powietrza. W ciągu dnia kobieta powinna wypijać około 12 kubków płynów, podczas gdy mężczyzna 16 kubków. 

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na szybkie spalanie kalorii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Zdrowie:

Nadmiar sodu Radość życia "Joga w czasie ciąży i porodu" od Illuminatio Cała prawda o bubble tea 10 powodów, dla których warto pływać Dlaczego tłuszcze nasycone wcale nie są twoim wrogiem? Jak uniknąć 6 przyjacielskich faux pas? Jak kupić dobry rower? Co wiesz o medycynie estetycznej? Słodycze i ich wpływ na organizm Poczucie własnej wartości Dieta śródziemnomorska najlepszą receptą na uśmiech! Stosowanie probiotyków u wcześniaków 10 skutecznych sposobów na ograniczenie wielkości porcji Jak ćwiczyć pośladki na bieżni? Kiedy przespać się z nowym partnerem? Biegaj na zdrowie! Czy warto stosować suplementy diety? Jak zrelaksować stopy w 15 minut? Wykonaj 15-minutowy trening na schodach! Jak zwiększyć ilość spalanych kalorii? Z hemoroidami można walczyć Sprawdź, co powinnaś zabrać na majówkę! Czy seks może zastąpić ćwiczenia?