Miesiączka po cesarce

Narodziny dziecka mają ogromny wpływ na zdrowie mamy. W większości przypadków niedługo po wykonaniu cesarskiego cięcia powinna pojawić się regularna miesiączka. Jednak cykl miesiączkowy po porodzie może znacznie różnić się od okresu przed zajściem w ciążę. Trudno określić, kiedy i w jakiej formie pojawi się pierwsza miesiączka po narodzinach dziecka. Pamiętać również należy, że zanim cykl menstruacyjny się wyreguluje, może minąć nawet kilka miesięcy.

Krwawienie po porodzie

Po cesarskim cięciu może pojawić się kilkutygodniowe krwawienie, jednak zjawisko to nie powinno być mylone z miesiączką. Wydzielina ta nosi nazwę lochia i są to tzw. odchody poporodowe składające się ze śluzu, resztek tkanek łożyska i krwi. Plamienie powinno ustać samoistnie po kilku tygodniach, przechodząc z brązowawo-czerwonej w przezroczystą wydzielinę. Świeżo upieczona mama może zauważyć niewielkie plamienia w końcowej fazie procesu, jednak regularna miesiączka pojawi się dopiero po upływie około ośmiu tygodni, czyli mniej więcej po dwóch miesiącach.

Jeżeli doświadczysz obfitych upławów (np. zużyjesz kilka podpasek w przeciągu paru godzin) skontaktuj się z lekarzem. Podczas cesarskiego cięcia mogło nastąpić uszkodzenie naczyń krwionośnych, co może być sygnalizowane nadmiernym krwawieniem. Dzięki konsultacji ze specjalistą upewnisz się, czy twój problem spowodowany jest zbyt intensywnym wysiłkiem, czy za krwawieniem stoi większy problem natury medycznej. Nie próbuj hamować upławów tamponami, ponieważ po zabiegu cesarskiego cięcia jesteś szczególnie narażona na infekcje wewnętrzne, które mogą być przenoszone wraz z bakteriami przez tampon. Sposób leczenia dolegliwości po porodzie zależy od jej źródła – możliwe, że skończy się na podaniu tabletki, jednak w cięższych przypadkach konieczna okazać się może transfuzja krwi.

Regularny cykl miesiączkowy po cesarce

To jak szybko pojawi się pierwsza miesiączka po narodzinach dziecka, zależy od stanu zdrowia mamy. Problemy z tarczycą lub duży spadek i wzrost wagi mogą wpłynąć na przedłużenie oczekiwania na wznowienie cyklu miesiączkowego. Dodatkowo, opóźnienie może wynikać ze stresu lub intensywnej aktywności fizycznej. Kluczowe znaczenie ma również fakt karmienia piersią – dotyczy to kobiet rodzących naturalnie, jak i tych, które miały cesarskie cięcie.

Podczas karmienia piersią uwalniane są konkretne hormony związane z produkcją mleka. Prolaktyna reguluje ilość produkowanego mleka i w wielu przypadkach jej wytwarzanie prowadzi do zatrzymania jajeczkowania, a bez jajeczkowania często nie ma też okresu. Jednak to, ile prolaktyny wyprodukuje organizm, zależy od częstości karmienia. Świeżo upieczone mamy, które przykładają dziecko do piersi co kilka godzin będą musiały poczekać na regularny okres dłużej niż panie karmiące butelką (w tej grupie mam menstruacja powinna pojawić się po 6–8 tygodniach).

Cykl miesiączkowy po porodzie nie będzie tak regularny jak przed zajściem w ciążę. Rozpoczyna się po około dwóch miesiącach od narodzin dziecka, jednak nie przypomina wcześniejszych miesiączek. Pierwsze menstruacje mogą okazać się obfitsze niż wcześniej, a zmianie może ulec również kolor, struktura i zapach wydzieliny. Jednak po kilku miesiącach cykl menstruacyjny powinien wrócić do normy.

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży? Jak wybrać dobre przedszkole?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity