Zatkany nos u dziecka

Stany zapalne górnych dróg oddechowych są częstą przypadłością dzieci. Nieżyt nosa u dzieci wywoływany jest przez wirusy. Im starsze dziecko, tym jego układ odpornościowy jest bardziej rozwinięty. Tym samym zachorowalność na katar jest mniejsza. Dla porównania: małe dzieci zapadają na infekcje około 12 razy do roku. U dzieci około 6 roku życia częstotliwość infekcji spada do 3 w ciągu roku.

Katar u dzieci

Katar pojawia się pod wpływem działania bakterii, wirusów i alergenów. Wśród alergenów najczęstszymi są pyłki traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt. Katar u dzieci wywołany przez wirusy może przybrać postać przewlekłą lub ostrą. Objawy kataru są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych. Spowodowane są przez stany zapalne błony śluzowej nosa. Dziecko kicha i ma zatkany nosek, w którym gromadzi się nadmierna ilość wydzieliny. Zmienia się też jej konsystencja – początkowo jest ona wodnista, a później lepka i gęsta.

Niedrożność nosa u dzieci nie tylko utrudnia normalne oddychanie, ale też powoduje problemy ze snem oraz kłopoty z przyjmowaniem pokarmu. Nie wszystkie dzieci potrafią wydmuchać nosek, żeby pozbyć się z niego wydzieliny. Jest to dla nich kłopotliwa dolegliwość. W takiej sytuacji można odciągnąć katar specjalnym urządzeniem. Żeby maluch mógł swobodnie oddychać, należy usunąć wydzielinę, oczyścić nos i przywrócić jego drożność. Leczenie kataru polega na wstrzykiwaniu do noska kropel obkurczających naczynia krwionośne. Krople do nosa powodują często nadmierne wysychanie śluzówki nosa i uszkodzenia błony śluzowej. To prowadzi do ponownych infekcji wirusowych i zakażeń bakteryjnych. Niekiedy po zakończeniu przyjmowania kropli katar powraca – jest to tzw. katar nawracający.

Dla niektórych katar wydaje się mało ważną dolegliwością. Tymczasem nieżyt nosa należy leczyć. Zaniedbany katar powoduje duży dyskomfort oraz może wywołać groźne dla zdrowia powikłania, tj. zapalenie zatok, ucha, gardła, oskrzeli. Zatkany nos u niemowląt utrudnia odruch ssania. Niewyleczony dość szybko doprowadza do zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc.

W pomieszczeniu, w którym znajduje się chore dziecko, powinna być odpowiednia wilgotność, dlatego warto dbać o nawilżenie powietrza. Żeby suche powietrze nie podrażniało śluzówki nosa, można na grzejniki powiesić mokre ręczniki. Zaczerwieniony nosek należy posmarować maścią pielęgnacyjną lub wazeliną. Żeby maluchowi lepiej się oddychało w nocy, można podłożyć mu pod główkę większą poduszkę.

Przyczyny kataru u dzieci

  • Alergia

Alergia u dzieci powoduje wystąpienie kataru siennego (alergiczny nieżyt nosa). W nosku dziecka gromadzi się surowicza wydzielina, a z oczu wypływają łzy. Maluch obficie kicha. Katar sienny występuje w okresach nasilonego występowania alergenu. Tak jest w wypadku uczulenia na pyłki roślin. Inaczej rzecz wygląda, gdy uczulenie dotyczy roztoczy obecnych przez cały rok w domu.

  • Zapalenie zatok przynosowych

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Katar i bóle głowy oznaczają pojawienie się zapalenia zatok przynosowych. Zapaleniu zatok sprzyjają wirusy, bakterie i również alergeny. Wydzielina z noska jest gęsta, zielona. Niekiedy maluchowi dokucza gorączka. Ból głowy przy zapaleniu zatok jest dość charakterystyczny – nasila się przy gwałtownych ruchach i pochylaniu głowy do przodu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży? Jak wybrać dobre przedszkole?