Jak zachęcić dziecko do nauki?

Nauka to potęgi klucz, ale co zrobić, gdy dziecko broni się przed nauką nogami i rękami? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów!

Zastanawiasz się, jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki? Chciałabyś by Twoja pociecha sama siadała do lekcji — bez próśb, czy gróźb? Skorzystaj z tych sposobów, a zobaczysz, że to wcale nie jest trudne!

Pokaż dziecku, że nauka jest fajna!

Nie sugeruj dziecku, że nauka jest tylko obowiązkiem. Pokazuj, że uczenine się jest po prostu ciekawe. Obserwuj, jaka tematyka najbardziej interesuje Twoją pociechę i pomagaj rozwijać zainteresowania. Nie wymagaj, by z każdego przedmiotu Twoje dziecko było doskonałe. Miej na uwadze fakt, że pewne przedmioty zainteresują go bardziej, a inne mniej. Ważne, by zarazić dziecko pasją do nauki i ciekawością świata, tylko wtedy czas spędzany przy książkach nie będzie nudnym obowiązkiem, a prawdziwą przygodą!

Różnorodność jest kluczowa

Zadbaj o to, by nauka była także zabawą. Istnieje wiele gier edukacyjnych i zabaw kreatywnych, które możesz wykorzystać do wytłumaczenia dziecku literek, przyrody, czy matematyki. Ważne, by wiedza, którą przyswaja Twoja pociecha, nie była oderwana od rzeczywistości. Pokaż, że to, czego się uczy, jest ciekawe i przydatne. W przypadku nauki przyrody warto wyjść na zewnątrz i poszukać liści konkretnych gatunków drzew, a potem na przykład je policzyć. Taka nauka będzie zabawą, której dziecko odda się z przyjemnością! Zainteresuj także dziecko postaciami historycznymi, ale zamiast dat opowiedz mu najciekawsze wydarzenia z życia danej osoby — z pewnością będzie zachwycone!

Nauka przez doświadczenie

Odczaruj naukę! Niech nie kojarzy się ona dziecku tylko z siedzeniem przy biurku, ale prawdziwą zabawą. Istnieje wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić z dzieckiem i wprowadzić do tego trochę nauki. Ogród botaniczny, ogród zoologiczny, ciekawe muzeum w okolicy — to miejsca, którymi można zaciekawić pociechę. Pamiętaj tylko by formę takiej nauki przez zabawę dostosować do jego wieku i umiejętności — nie planuj zbyt ambitnych zadań, bo te mogą bardziej zniechęcić dziecko, niż zachęcić je do nauki.

Odrabianie lekcji z nianią

Szczególnie dla małych dzieci odrabianie lekcji jest trudne i nużące. Często mają one problemy ze skupieniem się bądź wykonaniem wszystkich zadań. Tym samym warto czasem z nimi przysiąść i pomóc im w odrobieniu i zrozumieniu zadań. Jedyne czego nie możemy robić, to odrabiać lekcji za dziecko! Wtedy niczego się ono nie nauczy, dlatego takie działanie ma efekt odwrotny od zamierzonego.

Jeśli dużo pracujesz i Twoim dzieckiem zajmuje się niania, to zadbaj o wybór takiej, która odrobi lekcje z Twoim dzieckiem, a także podejmie się kreatywnych zabaw, czy ciekawych rozrywek. Niania w Warszawie może zabrać dziecko np. do Centrum Nauki Kopernik, co będzie doskonałą zabawą, jak i nauką dla maluchów w różnym wieku. Kto wie, może w takim miejscu dzieci przekonają się, że nauka może być naprawdę fascynująca?

Bez presji

Dzieci mają naturalną ciekawość świata — to właśnie dlatego zadają tyle pytań, na które nie zawsze znamy odpowiedzi. Zamiast je uciszać, czy zbywać, warto tę ciekawość zaspokajać i rozbudzać. Dzięki temu z przyjemnością będą się one uczyły i czerpały z tego przyjemność. Niestety, ale bardzo często po stronie dorosłych leży zabijanie dziecięcego entuzjazmu. Bywa, że rodzice bądź niania wywierają na dziecko za dużą presję, co wiąże się z tym, że dziecko zaczyna wątpić we własne umiejętności, jest przemęczone i z niechęcią siada do lekcji. Tym samym nie wymagajmy świetnych wyników z każdego przedmiotu, ale chwalmy i motywujmy dziecko do nauki. Pokazujmy, dlaczego warto się uczyć na własnym przykładzie. Bo przecież nauka może być świetną pasją!

Dzieci uważnie obserwują otoczenie i biorą przykład z rodziców oraz osób najbliższych — także niani. Naszym obowiązkiem jest pokazanie im, że warto się uczyć, nie tylko dla przyszłej pracy, ale i dla siebie — bo nauka naprawdę jest fajna!

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Czy wiesz, o jakim prezencie pod choinkę marzy twoja córka? Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity Nowy Ariel Baby. Otulająca miękkość ubrań dla delikatnej skóry Last Minute bez tajemnic - jak zarezerwować tanie wakacje? Pielęgnacja skóry atopowej u najmłodszych dzieci Ski Kid Deodorant® – podkolanówki narciarskie dla dzieci – nowe kolory Jakie badania należy wykonać na poszczególnych etapach ciąży? Oto praktyczny przewodnik dla przyszłej mamy Dobra komunikacja - podstawa udanego związku Niech moc lego® Star Wars™ Łotr 1 będzie z wami! Pomysły na prezent dla chłopaka pod choinkę Nie dajcie się rutynie! Jak zadbać o związek? Skok rozwojowy u niemowlaka - 8 objawów, które mogą martwić rodziców, choć nie powinny The Beatles i "Żółta łódź podwodna" w wersji LEGO! 3 gry, które ucieszą dziecko i nie zmęczą dorosłego Obrączki obrączkom nierówne… Jak wybrać idealne dla siebie? Gigant Śmieciarka – razem sprzątamy, Ziemi pomagamy Poznaj Ubranko-otulanko OILLIUM BABY – Emolient Balsam do ciała Laboratorium Kosmetycznego Joanna V. Koop – „Rudolf Höss. Komendant obozu w Auschwitz” „Apetyt na życie” Mary Simses – recenzja „Postaw na mnie” Susan May Warren – recenzja Nudne lato w mieście? Zobacz jak je urozmaicić! Jak powrócić do zdrowych nawyków snu po powrocie z wakacji? Aziz Ansari „Modern Romance. Miłość w czasach Internetu” – recenzja