Skuteczne sposoby na oczyszczanie i odkwaszanie organizmu

Oczyszczanie i odkwaszanie organizmu jest konieczne, by zachować nie tylko dobre zdrowie, ale i dobre samopoczucie.

Coraz częściej żyjemy w nieustannym pośpiechu. Pędowi życia towarzyszą stres, niewłaściwa dieta, brak lub bardzo niewielka aktywność fizyczna i chroniczne zmęczenie, wynikające z niedostatku snu. Przestajemy zdawać sobie sprawę z tego, czego naprawdę potrzebujemy. Nie mamy również czasu dla siebie, który jest niezbędny, by doprowadzić swój organizm do wewnętrznej równowagi. W takich okolicznościach – poprzez środowisko, w którym żyjemy, pokarmy, które spożywamy, kosmetyki, które stosujemy, oraz niezdrowe, codzienne nawyki i używki – narażamy się na przyjmowanie dużej ilości toksyn.

Przez to też w naszym organizmie gromadzą się szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje, takie jak pestycydy, dioksyny, ftalany, lotne związki organiczne, pleśń czy metale ciężkie (np. rtęć, ołów i arsen). Nie dbając jednocześnie o bilans kwasowo-zasadowy jadłospisu, zakwaszamy organizm, co również nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Wzrasta podatność na rozmaite infekcje, wzmagają się częste bóle głowy, pojawiają się dolegliwości układu trawiennego, na niekorzyść zmienia się stan cery, włosów, paznokci oraz zapachu ciała. Zmęczenie nie ustępuje, spada koncentracja, a dodatkowo – jesteśmy stale rozdrażnieni.

To właśnie sygnały, że nadeszła najwyższa pora, by oczyścić i odkwasić swój organizm. Jak to zrobić?

Oczyszczanie organizmu

Zadaniem oczyszczania organizmu jest z jednej strony pozwolenie mu na powrót do równowagi, a z drugiej również – odciążenie naszego umysłu. Pozbywanie się szkodliwych substancji odbywać może się na różne sposoby – warto wybrać któryś dla siebie.

Jedną z bardziej zdecydowanych metod jest jedno- lub dwudniowy post, przeprowadzany w regularnych odstępach czasowych. Przygotowania do głodówki należy rozpocząć już kilka dni wcześniej, rezygnując z wszelkich używek (przede wszystkim kawy, herbaty, alkoholu i papierosów) oraz stopniowo eliminując część produktów spożywczych (np. mięso), by dieta stała się maksymalnie lekkostrawna. W dniu kuracji dozwolone jest jedynie picie wody lub herbatek ziołowych, zalecane są także spacery oraz odpoczynek. Kolejnego dnia należy krok po kroku wprowadzać ponownie lekkostrawny jadłospis, dołączając do codziennej diety więcej zdrowych produktów (jak np. topinambur czy młody jęczmień – więcej o nich na naturapluszdrowie.pl).

Jednodniowe oczyszczanie przeprowadzić można również poprzez monodietę (polecana jest kasza jaglana), spożywanie wyłącznie warzyw i owoców (surowych, gotowanych na parze, pieczonych), picie tylko owocowych soków lub przyjmowanie tylko płynów (soków, smoothies, bulionów, lekkich zup). Podobnie, jak w przypadku głodówki, pijemy również co najmniej 2 l wody niegazowanej oraz herbatek ziołowych, wspomagających oczyszczanie (np. naparu z pokrzywy).

Co ciekawe, kuracja warzywno-owocowa może być również prowadzona dłużej – np. przez dwa tygodnie – co pozwoli organizmowi nie tylko się oczyścić, ale i przygotować do zmiany codziennej diety. W trakcie oczyszczania jeść można praktycznie wszystkie owoce i warzywa (z wyjątkiem ziemniaków), w dowolnych ilościach, przyprawiając je ziołami, solą morską i sokiem z cytryny. Spożywane są też duże ilości soków warzywnych, wody mineralnej i ziołowych naparów. Po kuracji kolejne produkty spożywcze – tym razem: zdrowe – wprowadzane są stopniowo.

Ważnymi elementami oczyszczania – prócz wybranej diety – są również spacery i relaks, pozwalające uspokoić umysł, a także szczotkowanie i letnie prysznice, wspomagające w odtruwaniu skórę. Ciekawym sposobem na pozbycie się toksyn oraz uspokojenie jest też akupresura.

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na szybkie spalanie kalorii

Odkwaszanie organizmu

Polega na przywróceniu organizmowi równowagi kwasowo-zasadowej, która została zaburzona poprzez spożywanie zbyt wielu produktów charakteryzujących się odczynem zasadowym. Przeciążony nimi organizm nie potrafi ich zneutralizować, czego skutki odczujemy poprzez pogarszające się zdrowie i nastrój.

By odkwasić swój organizm, warto trzymać się kilku ważnych reguł. Po pierwsze – zrezygnować należy z produktów, które nas zakwaszają: to głównie duże ilości mięsa i wędlin, pieczywo, makarony, słodycze, alkohol, kawa i herbata. Po drugie – do codziennego jadłospisu wprowadzić trzeba więcej artykułów o zasadowym odczynie (dieta alkaiczna), które zadziałają odkwaszająco, jak kasza jaglana i gryczana, oliwa z oliwek, orzechy, owoce i warzywa. Pozytywny wpływ będzie mieć też zielona kawa (surowa), podobnie jak aloes, acai czy maqui berry. Po trzecie – odkwaszanie nie powiedzie się, jeśli organizm nie będzie odpowiednio nawodniony (najlepiej wodą mineralną, ziołowymi naparami lub herbatą zieloną).

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

Oczyszczony oraz odkwaszony organizm będzie działać sprawniej – poprawie ulegnie zarówno nasze zdrowie, jak i nasze samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że jednodniowe głodówki zdadzą się na nic, jeśli tuż po nich powrócimy do swoich niebezpiecznych nawyków. Organizm, by być zdrowym, wymaga w końcu nieustannej uwagi i zainteresowania oraz zdrowego trybu życia!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Szpinak Sok – zielona porcja zdrowia Czy warto podjąć psychoterapię? Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko. Zimą zadbaj o odporność smyka! Siemię lniane Dieta dla kobiety trenującej Dieta OXY – zasady, efekty i przeciwwskazania Co jeść przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto? Alergia na gluten u niemowląt 7 aromatycznych przepisów z jabłkami w roli głównej Cukierki ziołowe Herbale Gorzka czekolada – lekiem na jesienną chandrę i nie tylko Ginjal Urit na kłopoty z zapaleniem pęcherza Kup róże i razem z Biedronką wesprzyj edukację w obszarze profilaktyki nowotworowej Kwiat Kobiecości versus rak Leczenie zaćmy – co po kolei? Krem do masażu z imbirem Reumo TERAPIA – na stawy i mięśnie Fitness Deodorant® – damskie skarpetki sportowe Medic Deo® Long – podkolanówki zdrowotne z trójwarstwową dzianiną frotte Arktyczny Korzeń – tajemnica wykradziona Matce Naturze Jak schudnąć bez diety? Chroń swoje stopy - najlepsza profilaktyka przeciwgrzybicza Jak wygląda prostowanie zębów? Wpływ diety dziecka na rozwój zgryzu Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty?