Kredyt samochodowy – gotowa recepta na realizację swoich planów

Posiadanie własnego samochodu wiąże się z niezwykłą wygodą – nie musimy ciągle liczyć na pomoc innych, korzystać z komunikacji publicznej, a dotarcie do wielu, nawet tych najbardziej odległych miejsc, nie stanowi dla nas żadnego problemu. Rynek motoryzacyjny rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu powstają nowoczesne samochody, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Konsumenci natomiast mogą przebierać w ogromnej ilości ofert sprzedaży aut na rynku pierwotnym lub wtórnym (auta używane, często sprowadzane z zagranicy).

Pomimo tego, że zakup samochodu dla wielu osób nie jest już tak wielkim problemem jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, nadal jednak nabycie auta wiąże się z wieloma wydatkami (pomijając sam koszt zakupu samochodu — opłaty rejestracyjne, OC, AC i wiele innych). Nie zawsze można je sfinalizować ze zgromadzonych oszczędności lub bieżących dochodów. Właśnie w takich momentach warto sięgnąć po kredyt samochodowy, który w swej ofercie posiada spora część palcówek bankowych. Co warto o nim wiedzieć?

Marzenia na kredyt

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania na zakup samochodu pamiętajmy, że kredyt samochodowy jest korzystniejszy od kredytu gotówkowego (który możemy uzyskać na dowolny cel), ponieważ jest on od niego niżej oprocentowany. Bank może sobie pozwolić na takie udogodnienia dla swoich klientów, ponieważ zabezpieczeniem udzielonej przez niego pożyczki staje się zakupiony przez klienta pojazd. Tymczasem kredyt gotówkowy nie posiada takiego zabezpieczenia – stąd różnica w oprocentowaniu obydwu produktów.

Niektóre banki umożliwiają swoim klientom zaciągnięcie kredytu samochodowego nie tylko na zakup auta osobowego, ale także motocykla, skutera, motorówki, przyczepy, a nawet jachtu, zaś w przypadku przedsiębiorców – także na zakup pojazdów transportowych kupowanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Kredyt samochodowy w niektórych bankach możemy otrzymać zarówno na zakup nowego samochodu jak i używanego.

W przypadku aut używanych część placówek wprowadza dodatkowe limity dotyczące roku produkcji samochodu – nie kredytują aut poniżej określonego roku produkcji lub proporcjonalnie do wieku auta zwiększają niektóre opłaty. Przed podpisaniem umowy kredytowej sprawdźmy, czy wybrana przez nas placówka bankowa stosuje tego typu ograniczenia, a jeśli tak to w jakim zakresie, aby po zaciągnięciu zobowiązania nie być w tym względzie niemile zaskoczonym.

W gąszczu poszukiwań…

Poszukiwania najbardziej korzystnej oferty kredytu samochodowego warto rozpocząć od placówki bankowej, z usług której aktualnie korzystamy. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy jej stałymi klientami, możemy spodziewać się propozycji wyjątkowo korzystnego oprocentowania kredytu i obniżenia ilości dodatkowych opłat i składek. W swoim wyborze uwzględnijmy warunki kredytu. Na przykład to, czy starając się o pożyczkę na wymarzony pojazd, musimy posiadać wkład własny (jeśli tak, to w jakiej wysokości), a także to, jakie wymagania w zakresie ubezpieczenia zobowiązania posiada wybrana przez nas placówka bankowa.

Bywa, że całkowity koszt ubezpieczenia kredytu, łącznie z kosztami ukrytymi, okazuje się być droższy dla klienta niż samo oprocentowanie. Aby uniknąć takich sytuacji, należy dogłębnie przeanalizować warunki proponowane przez bank, zawarte w umowie, którą zamierzamy podpisać. Sama procedura ubiegania się o kredyt jest bardzo prosta i zbliżona do tej stosowanej w przypadku kredytów innego rodzaju.

Do zaciągnięcia zobowiązania potrzebujemy dowodu osobistego, a także zaświadczenia o wysokości uzyskiwanego dochodu, wypełnionego przez naszego pracodawcę na specjalnym druku, który możemy otrzymać w wybranej placówce lub wydrukować ze strony internetowej. Na podstawie owego zaświadczenia zostanie określona nasza zdolność kredytowa i wystosowana konkretna propozycja ostatecznych warunków kredytu.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Dom:

Nieoczekiwane wydatki? Zobacz jak zachować równowagę finansową! Zobacz jak zarobić na własnych oszczędnościach – to naprawdę proste! Zakupy internetowe - wady i zalety Jakie drzwi wybrać do łazienki? Jak ocieplić wystrój domu? Wspólne finanse w związku – tak czy nie? Święta z bliskimi w wyjątkowym klimacie Warto walczyć o marzenia – recenzja książek „Calder. Narodziny odwagi” oraz „Eden. Nowy początek” Tucker Max „Oby w piekle podawali piwo” „Zimowy ślub” Lisa Kleypas – recenzja Pudełka ozdobne – wyraz profesjonalnego podejścia do klienta Twoja pralka – taka jakiej potrzebujesz Zadbaj o nawilżenie powietrza w sezonie grzewczym Diabeł tkwi w ozdobnych szczegółach "Sekrety księżniczki" Jean Sasson - recenzja Impreza z przyjaciółmi? Zobacz, które atrakcje są mile widziane Kiedy przeszłość zabiera Ci przyszłość Słodkie inspiracje na Święta – znajdź je już dziś! Jak zapanować nad domowym budżetem? "Cybulski. Podwójne salto" Dorota Karaś S. Talty, J. Kim, „Pod jednym niebem” – recenzja K. Bromberg, „Hard Beat. Taniec nad otchłanią” od Wydawnictwa HELION – recenzja K.N. Haner, „Sny Morfeusza” – recenzja Ta pralka powie Ci, co masz robić! Wybierz inteligentne rozwiązania od Candy