Nie dajcie się rutynie! Jak zadbać o związek?

Rutyna w związku? Prawie każda kobieta tego doświadczyła. Praca, dom, opieka nad dziećmi – szczególnie młode matki wiedzą, że trudno w tym wszystkim znaleźć czas dla życiowego partnera. A związek, który nie jest należycie pielęgnowany, powoli umiera...

Dlaczego rutyna w związku jest tak niebezpieczna? Ponieważ sprawia ona, że pewne rzeczy zaczynasz robić automatycznie, zupełnie się na nich nie skupiając. Pół biedy, jeśli układasz w myślach prezentację dla pracodawcy lub obmyślasz remont mieszkania, zmywając naczynia. Gorzej, gdy podobny automatyzm zaczyna cechować intymne relacje. Rodząca się w ten sposób nuda i obojętność to pierwsze symptomy naprawdę poważnych problemów. Jak sobie z nimi radzić?

Ja pana w podróż zabiorę…

Kryzys w związku wymaga czasem działań, które można porównać do szybkiego, chirurgicznego cięcia. W takiej roli najlepiej sprawdza się wspólny wyjazd. . Wycieczka nie musi być długa ani daleka – wystarczy weekend w romantycznym miejscu, by ożywić uczucia i przypomnieć atmosferę pierwszych randek. Jest tylko jeden warunek – trzeba opuścić dom z tzw. wolną głową. Podczas podróży nie powinno się myśleć o dzieciach ani o problemach w pracy; cały czas należy poświęcić swojej drugiej połówce. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste.. Masz zwyczaj nieustannego zamartwiania się, czy opiekunka lub babcia w odpowiedni sposób zadbają o pozostawione im dzieci? Trudno, weź głęboki wdech i im zaufaj. Teraz Ty i Twój partner jesteście najważniejsi.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas takiego wyjazdu? O dobrym humorze oraz… aparacie fotograficznym. W roli tego ostatniego wystąpić może również smartfon (pod warunkiem, że nie będziecie go wykorzystywać do siedzenia w internecie). Czemu robienie zdjęć jest takie ważne? Żaden wyjazd, sam z siebie, nie poprawi kondycji naszego związku na długie lata. Dobre wspomnienia trzeba pielęgnować, a do tego właśnie służą wspólne fotografie. Aby móc do nich wracać, stwórzcie razem barwne albumy ze zdjęciami lub ich nowocześniejsze odpowiedniki, czyli fotoksiążki. Obrazki zarejestrowane podczas wyjazdu (koniecznie pamiętajcie o selfie!) można urozmaicić zabawnymi napisami – takimi, których prawdziwy sens zrozumiecie tylko Wy. CEWE fotoksiążka to również znakomity pomysł na prezent dla drugiej połówki.

Wielka siła małych gestów

Wyjazd to sposób na szybki zastrzyk energii ożywiającej związek. Relacje należy jednak pielęgnować na co dzień. Bardzo istotne jest celebrowanie drobnych przyjemności. Budujcie więc wspólne rytuały – nawet tak banale, jak poranna kawa czy wieczorne oglądanie telewizji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas obejrzeć razem film akcji, a nawet… mecz (pamiętaj jednak, że niewinne pytanie o to, czym jest „spalony”, może zepsuć cały wieczór). Partnerzy z długoletnim stażem powinni szczególnie okazywać sobie czułość, a także zadbać o… atrakcyjny wygląd. Skoro stroiłaś się na pierwsze randki, czemu nie uwieść również wieloletniego towarzysza życia?

Teraz małe ćwiczenie: wyobraź sobie sytuację, w której dwie osoby, pochodzące z różnych części świata i nie znające żadnego wspólnego języka, próbują się porozumieć. Czy jest to możliwe? Być może, ale wymaga mnóstwo wysiłku. O wiele łatwiej jest wypracować wspólny język. Podobnie jest w związku. Aby uniknąć małżeńskich kryzysów, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Do najważniejszych należy jednoznaczne przekazywanie informacji o własnych potrzebach oraz unikanie krytykowania partnera. Zdanie: „Proszę, zmyj naczynia” brzmi znacznie lepiej, niż: „Ty nigdy mi nie pomagasz”. Różnica poglądów jest czymś naturalnym, dyskusje trzeba jednak prowadzić umiejętnie. Jeśli czujesz, że atmosfera gęstnieje, lepiej na chwilę przerwać rozmowę, zamiast kontynuować ją w formie kłótni. Gdy jednak temat powróci, nie unikaj informowania partnera o przyczynach naszej irytacji. Zamiatanie spraw pod dywan nigdy nie wychodzi na dobre…

Kryzys może dopaść związek praktycznie na każdym etapie. Jest to rzecz całkiem normalna. Warto jednak starać się wspólnie zażegnywać nieporozumienia, a także systematycznie pielęgnować wzajemne relacje.
Nic tak nie buduje pozytywnych relacji, jak wspólne pozytywne wspomnienia. Zadbaj o nie i zachowaj je na dłużej w CEWE FOTOKSIĄŻCE.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Dobra komunikacja - podstawa udanego związku Skok rozwojowy u niemowlaka - 8 objawów, które mogą martwić rodziców, choć nie powinny The Beatles i "Żółta łódź podwodna" w wersji LEGO! 3 gry, które ucieszą dziecko i nie zmęczą dorosłego Obrączki obrączkom nierówne… Jak wybrać idealne dla siebie? Gigant Śmieciarka – razem sprzątamy, Ziemi pomagamy Poznaj Ubranko-otulanko OILLIUM BABY – Emolient Balsam do ciała Laboratorium Kosmetycznego Joanna V. Koop – „Rudolf Höss. Komendant obozu w Auschwitz” „Apetyt na życie” Mary Simses – recenzja „Postaw na mnie” Susan May Warren – recenzja Nudne lato w mieście? Zobacz jak je urozmaicić! Jak powrócić do zdrowych nawyków snu po powrocie z wakacji? Aziz Ansari „Modern Romance. Miłość w czasach Internetu” – recenzja Viola Shipman „Bransoletka pełna wspomnień” – recenzja Dory i Nemo – najnowsi bajkowi bohaterowie na letnich zabawkach Wadera Mosquito Killer Farmona Ach, to będzie piękny ślub! „Harem Sulejmana” Colin Falconer – recenzja Być jak Superman. Teoria i praktyka osiągania niemożliwego – recenzja 5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią