Skok rozwojowy u niemowlaka - 8 objawów, które mogą martwić rodziców, choć nie powinny

Twoje dziecko rośnie, a Ty z dumą obserwujesz jego rozwój i nowe umiejętności. W pewnym momencie masz wrażenie, że dziecko zapomina o umiejętnościach, które już nabyło i jest bardziej marudne i płaczliwe. To zupełnie normalne - nie przejmuj się! Najprawdopodobniej Twoje dziecko przechodzi właśnie skok rozwojowy.

Objawy poprzedzające skok rozwojowy u niemowlaka

Twoje dziecko ma kłopoty z zasypianiem, jest bardziej nerwowe, płaczliwe, niespokojne i nie ma to żadnego związku z tym, co dzieje się wokół? Jeśli tak się dzieje, możesz mieć pewność, że skok rozwojowy Twojego dziecka jest już blisko. Taki kryzys jest sygnałem, że dziecko rozwija się prawidłowo i wkrótce zakres jego umiejętności znacząco się rozszerzy.

5. tydzień życia – 1. skok rozwojowy

Dziecko jest wtedy wrażliwsze i bardziej skupione na bodźcach pochodzących z otoczenia. Od tego momentu silniej odbiera bodźce zmysłowe i na tę zmianę nierzadko reaguje płaczem. Są to dość duże zmiany, dlatego maluch może reagować na nie strachem. Na początku może być marudny, płakać i chronić się w ramionach rodziców.

7.-9. tydzień życia – 2. skok rozwojowy

To moment, w którym dziecko zaczyna skupiać wzrok na przedmiotach i ludziach z najbliższego otoczenia. Wtedy chętnie sięga po przedmioty, uczy się kontrolować swoje ruchy. Oczywiście i w tym przypadku na zmiany może reagować płaczem, ale niebawem oswoi się z nowymi odkryciami.

11.-12. tydzień życia – 3. skok rozwojowy

Dziecko wtedy chętnie wkłada przedmioty do buzi, ma lepszą koordynację ruchową. Uczy się także siadania, ale na początku robi to wyłącznie z Twoją pomocą. Jest coraz ciekawsze otaczającego świata, ale też może nerwowo reagować na bodźce, które do niego docierają.

14.-19. tydzień życia – 4. skok rozwojowy

Ten okres może być trochę dłuższy niż poprzednie. Dziecko zaczyna rozumieć ciąg przyczynowo-skutkowy. Zaczyna reagować na własne imię i na własne odbicie w lustrze. Poprawia się także jego koordynacja ruchowa – przekłada przedmioty z ręki do ręki, przewraca się z pleców na brzuch.

22.-26. tydzień życia – 5. skok rozwojowy

Z tym okresem wiąże się tzw. lęk separacyjny, czyli obawa przed rozłąką z najbliższymi. Dziecko do nieznajomych podchodzi nieśmiało i niechętnie. Często źle śpi, nie ma apetytu i marudzi. W tym okresie zdaje sobie sprawę z fizycznej odległości między przedmiotami, a także między sobą a rodzicami.

33.-37. tydzień życia – 6. skok rozwojowy

To czas kiedy dziecko rozpoznaje już kształty i uczy się, że niektóre przedmioty są podobne – pod względem zapachu, smaku, wyglądu. To idealny moment na pierwsze książeczki. Jeśli chodzi o rozwój emocjonalny, maluch może czuć zazdrość o przytulającego inne dziecko rodzica lub z troską zajmować się swoimi pluszakami.

41.-48. tydzień życia – 8. skok rozwojowy

To czas, kiedy dziecko z uwagą będzie słuchać nazw przedmiotów, które wskazuje palcem. Chętnie pobawi się też drewnianą zabawką-sorterem i klockami. Jest ciekawe świata i dużo energii wkłada w testowanie metodą prób i błędów.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko