"Sekrety księżniczki" Jean Sasson - recenzja

Piękne, ale tajemnicze. Nieraz możemy usłyszeć ironiczne uwagi na ich temat: „Ciekawe, co skrywają pod tymi sukniami?!!!”. Muzułmanki, bo o nich mowa, to nieodkryty ląd. Tak niewiele wiemy na ich temat. Jean Sasson, amerykańska powieściopisarka, postanawia przerwać tę „zmowę milczenia” i odkrywa przed nami ich tajemnice, również te niewygodne i przerażające.

„Sekrety księżniczki” to kolejna książka, której narratorem jest Sułtana, członkini saudyjskiego rodu królewskiego. Wcześniej ukazały się: Księżniczka, Łzy księżniczki, Córki księżniczki Sułtany, W kręgu księżniczki Sułtany.

„Sekrety księżniczki” to wyznania saudyjskiej członkini rodu królewskiego – Sułtany. Księżniczka na kartach książki szczerze prezentuje sytuację kobiet w krajach arabskich. Mówi głośno o tym, co do tej pory było owiane zmową milczenia.

Sprawy, które opisuje trudno zrozumieć osobom spoza muzułmańskiego świata. Jest to chociażby oblewanie kwasem „nieposłusznych” kobiet, wydawanie dziewczynek za starszych mężczyzn, poligamia, utrudnienia w edukacji dla dziewcząt czy zakaz uczestniczenia w życiu społecznym.

Wszystko to dzieje się za przyzwoleniem duchownych i rządzących. Ewentualny sprzeciw grozi nawet utratą życia. Dlatego też nie wiemy, kim tak naprawdę jest Sułtana. Gdyby to wyszło na jaw, wówczas ona i jej rodzina zostaliby z pewnością srogo ukarani. Jedno jest jednak pewne – narratorka książki rzeczywiście istnieje, a przedstawione historie wydarzyły się naprawdę.

Wszystkie trudne sprawy, o których wspomina Sułtana przeplatane są ciepłymi opowieściami o jej życiu rodzinnym. Narratorka przedstawia nam swojego męża, dzieci, wnuczęta, najbliższych współpracowników. Każda z tych osób jest inna i każda wnosi coś interesującego do powieści. Dom Sułtany jest przepełniony miłością i czytelnik chętnie uczestniczy w tych intymnych spotkaniach.

Warto również zwrócić uwagę na tytuł, ponieważ nie jest on nieprzypadkowy. Sułtana na początku wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest zachowywanie tajemnic w świecie muzułmańskim.

„Muzułmanów uczy się, że jeśli ktoś mówi innym coś, co nie służy szlachetnemu celowi, to jest to obmowa, czyli postępowanie wysoce niewłaściwe dla każdego wyznawcy islamu”. Cnotą jest więc umiejętność niewyjawiania sekretów. Zapoznając się z dalszą częścią historii Sułtany, dochodzimy do wniosku, że pomoże to zachować jej rodzinę od kłótni, podziału, a nawet rozwodu.

Księżniczka zna bowiem wiele tajemnic, których wyjawienie mogłaby nawet przypłacić życiem. Nawet jej ukochany mąż nie może wiedzieć o wszystkich rozmowach, przedsięwzięciach, w których ona bierze udział.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

Na szczęście Sułtana zgodziła się wyjawić czytelnikom część swoich sekretów. Poznajemy więc historie kobiet odważnych, ale bardzo skrzywdzonych. Italia jest najpiękniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek widziała Sułtana, chociaż cena, jaką musiała zapłacić za urodę przeraża. Maha, córka księżniczki, ryzykując życie, udaje się do obozu uchodźców.

Poznajemy również Minę – niezwykle uzdolnioną lekarkę, Fierę – wykształconą, ale samotną kobietę i wiele innych muzułmanek, które wyróżniają się niezwykle silnymi charakterami. Wszystkie je łączy doświadczenie krzywdy, a jednocześnie wrażliwość na ludzką nędzę oraz niebywała odwaga.

Przyznam, że kiedy sięgałam po tę książkę, spodziewałam się, że będzie to płytka opowieść o bardzo bogatej kobiecie, która szuka intryg w swoim otoczeniu i nierzadko sama w nich uczestniczy. Tymczasem dostałam książkę mądrą, bardzo poruszającą i wciągającą.

Czasem serce mi się krajało, kiedy czytałam o nieszczęściu muzułmańskich kobiet, ale ta książka dała mi jednocześnie nadzieję, że tę sytuację można odmienić. Dzięki takim osobom, jak bohaterki „Sekretów księżniczki” - kobietom i mężczyznom, którzy przez swoją cichą pracę odmieniają pojedyncze losy, wierzę, że nie jest to przegrana wojna.

Z pewnością warto przeczytać nową powieść Jean Sasson, aby poszerzyć swoją wiedzę o problemach społecznych w muzułmańskich krajach. Książka „Sekrety księżniczki” to idealna pozycja dla osób, którym leży na sercu dobro kobiet na całym świecie, niezależnie od poglądów politycznych czy religijnych.

Autor: Magdalena Pietras

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Dom:

Impreza z przyjaciółmi? Zobacz, które atrakcje są mile widziane Kiedy przeszłość zabiera Ci przyszłość Słodkie inspiracje na Święta – znajdź je już dziś! Jak zapanować nad domowym budżetem? "Cybulski. Podwójne salto" Dorota Karaś S. Talty, J. Kim, „Pod jednym niebem” – recenzja K. Bromberg, „Hard Beat. Taniec nad otchłanią” od Wydawnictwa HELION – recenzja K.N. Haner, „Sny Morfeusza” – recenzja Ta pralka powie Ci, co masz robić! Wybierz inteligentne rozwiązania od Candy Jak zaaranżować mieszkanie w stylu japońskim? 3 ciekawe pomysły na wykorzystanie smartfona Łazienka z klasą zaczyna się od idealnych drzwi Wybierz sprzęt AGD do zabudowy i odbierz nawet 600 zł! Meble, w których nowoczesna technologia spotyka się z naturą Miłość do pasteli – wybierz najmodniejsze kolory do Twojego wnętrza Must have nadchodzącego sezonu: lista najlepszych gadżetów Czas na wiosenne porządki z BARWĄ Perfect House Anti-age oil extreme reduction – seria Loton® Spa & Beauty Meble drewniane i drewnopodobne – jak czyścić? Maskary do zadań specjalnych „Co za szycie!” poradnik - recenzja „Nowoczesna czarodziejka” - recenzja Kochany i mruczący… uważaj na niego Zbuduj Śnieżynkę LEGO, weź udział w świątecznym konkursie