„Postaw na mnie” Susan May Warren – recenzja

Książka, o której chcę dzisiaj opowiedzieć, to historia o miłości i nienawiści, spełnionych i niespełnionych pragnieniach, o zawiści, ale i wybaczeniu.

„Postaw na mnie”, napisana przez Susan May Warren i wydana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech, jest pełną ciepła i wielowymiarową powieścią, którą czyta się z zapartym tchem. Bohaterowie są pełnokrwistymi postaciami, które mają swoje złe i dobre strony, chwile zwątpienia i nagłe olśnienia, popełniają błędy, ale też potrafią się do nich przyznać nie tylko przed samym sobą, ale i przed innymi.

Ivy Madison jest prawniczką, która wychowywała się w wielu rodzinach zastępczych. W ciągu swojego życia nie zaznała ciepła rodzinnego, nie zagrzała też nigdzie dłużej miejsca. Nauczyła się nie ufać ludziom i nie przywiązywać się do nich, jednak stawało się to dla niej coraz bardziej uciążliwe. Po jednej z rozpraw, w której miała duży, choć trochę ukryty udział, postanowiła na stałe osiedlić się w niewielkim miasteczku Deep Haven. Pracuje jako asystentka prokuratora hrabstwa i wydaje jej się, że skoro nikt jej nie zna, może wieść spokojne życie i być zupełnie bezstronną, a więc i sprawiedliwą w swoim zawodzie.

Jak zawsze jednak okazuje się, że świat jest bardzo mały, a nasze czyny odciskają piętno na naszej przyszłości. Jednak, by zająć się swoją przyszłością, trzeba rozliczyć się z przeszłością.

Ivy poznaje Dareka. Jego żona zginęła w wypadku samochodowym, w którym udział brał również jego najlepszy przyjaciel Jansen. Nic dziwnego, że przyjaźń przeistoczyła się w nienawiść, złość, niezrozumienie i agresję. Czy jednak wszystko jest tak, jak wydaje się na pierwszy rzut oka?

Autorka podejmuje tutaj szalenie trudną kwestię obarczania winą siebie i innych za zaistniałe sytuacje, a także pokazuje niejednoznaczność konkretnego zdarzenia, w zależności od perspektywy poszczególnych uczestników, świadków bądź osób postronnych. Nic nie jest takie, jak się wydaje. Podbite oko u dziecka wcale nie oznacza agresji w rodzinie, ale świadczy o bardzo żywiołowym temperamencie malucha. Pomoc i stawianie się na każde zawołanie u bliskiej przyjaciółki nie oznacza od razu romansu z nią. Synek i rozpacz po śmierci żony nie oznaczają z kolei, że małżeństwo było udane…

Książka nie jest prostą lekturą do poduszki. Zmusza do refleksji nad sobą samym, ale też nad swoim podejściem do wiary. Autorka bardzo często i głęboko porusza kwestie Boga, jego miłosierdzia oraz nieograniczonego niczym uczucia do każdego człowieka – bez względu na wszystko i na wszystkich. Najważniejszym jednak przesłaniem powieści jest to, że w pierwszej kolejności należy przebaczyć sobie, by od innych oczekiwać również przebaczenia.

Innym istotnym elementem powieści jest samozadowolenie i spełnienie. Nie trzeba iść na studia medyczne czy prawnicze, by wybić się z tłumu i żyć pełnią życia w dostatku i szczęściu. Nie każdy musi być lekarzem, misjonarzem czy strażakiem. Niektórym wystarczy własna kwiaciarnia lub przejęcie rodzinnego interesu, by osiągnąć spełnienie i poczuć się wartościowym człowiekiem.

Autorka pokazuje więc każdemu czytelnikowi, że najważniejsze jest to, by czuć się dobrze z tym, co robimy i co osiągnęliśmy. Nie musimy spełniać marzeń innych osób dotyczących nas samych. To my jesteśmy ważni, to nasze marzenia mają znaczenie i sens, to do nich powinniśmy dążyć.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Nudne lato w mieście? Zobacz jak je urozmaicić! Jak powrócić do zdrowych nawyków snu po powrocie z wakacji? Aziz Ansari „Modern Romance. Miłość w czasach Internetu” – recenzja Viola Shipman „Bransoletka pełna wspomnień” – recenzja Dory i Nemo – najnowsi bajkowi bohaterowie na letnich zabawkach Wadera Mosquito Killer Farmona Ach, to będzie piękny ślub! „Harem Sulejmana” Colin Falconer – recenzja Być jak Superman. Teoria i praktyka osiągania niemożliwego – recenzja 5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Jak wspomagać samoodtruwanie organizmu? 6 zadziwiających sposobów, w jakie cebula wpływa na skórę i włosy „Pokoloruj swój świat! Wzory relaksacyjne” Wydawnictwo Helion – recenzja Jak przerwać nocne karmienie Błonnik witalny Tata potrzebny od zaraz Obiadki i deserki HUMANA 100% Organic Rewolucja po narodzinach dziecka ZENsacyjny konkurs Co to jest obiekt przejściowy i dlaczego Twoje dziecko go potrzebuje?