Higiena intymna

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpiecznej higieny okolic intymnych pozwoli ci cieszyć się uczuciem komfortu i brakiem podrażnień, a także zapobiegnie chorobom wywoływanym nadmierną lub niedostateczną dbałością o czystość.

Do higieny intymnej stosuj specjalne płyny o kwaśnym PH, najlepiej z kwasem mlekowym, ale także z wyciągiem z nagietka, kory dębu, rumianku. Mocno perfumowane żele pod prysznic mogą podrażniać, a mydła z kolei bardzo wysuszają skórę. Wystarczy podmywać się dwa razy dziennie. Do mycia okolic intymnych nie stosuj gąbek, gdyż na nich osiada najwięcej bakterii. Podczas miesiączki powinnaś zwrócić szczególną uwagę na higienę osobistą. Wtedy podmywaj się tyle razy ile potrzebujesz. Postaraj się także używać osobnego ręcznika do okolic intymnych.

Naucz się korzystać z wkładek higienicznych. Są praktycznie niezbędne zwłaszcza w czasie dni płodnych kiedy organizm produkuje zwiększone ilości śluzu. Często je zmieniaj i wybieraj te oddychające.

Podpaski i tampony zmieniaj często, nawet jeśli masz skąpy okres. Gromadzą się na nich bakterie, a zapach gnijącej krwi jest nieprzyjemny. Nie stosuj podpasek zapachowych i z nieoddychających materiałów.

Staraj się nie korzystać z basenu w czasie okresu. Jeśli jednak nie masz wyjścia, tuż przed zastosuj tampon i wyjmij go zaraz po wyjściu z basenu.

Nadmierna higiena może doprowadzić do zniszczenia naturalnej flory, dlatego też nie stosuj irygacji pochwy ani dezodorantów intymnych.

Noś bieliznę bawełnianą i zabudowaną. Na stringi pozwól sobie od czasu do czasu a nie na co dzień. Nie chronią one przed bakteriami z otoczenia a także przed obcieraniem okolic intymnych przez ubrania.

ZADBAJ O OKOLICE INTYMNE

Jak zrobić to najlepiej?Zobacz również: Najlepsze i najgorsze ubrania dla każdego typu sylwetki

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Zdrowie:

Co przyspiesza metabolizm? Dieta paleo Ćwiczenia na plecy Płaski brzuch Higiena podczas miesiączki Potliwość stóp Masaż sposobem na życie i sukces Dlaczego warto jeść truskawki? 10 powodów, dla których warto jeść jabłko każdego dnia Poznaj korzyści z jedzenia marchewki Korzyści z jedzenia ogórków Dlaczego warto jeść kiwi? Produkty, które dodadzą ci energii Uważaj na niskotłuszczowe zamienniki produktów! "Złe jedzenie", które jest dla ciebie dobre Jedzenie idealne na lato 10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz Zaskakujące źródła probiotyków Jedzenie, które zwalcza cellulit 10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących 10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody Resztki produktów, które powinnaś jeść Przygotuj zdrowszą wersję pizzy - sprawdź jak! Największe mity żywieniowe