Higiena podczas miesiączki

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Higiena podczas miesiączki jest rzeczą niezwykle ważną, a jej zasady powinny poznać młodsze nastolatki, które już niedługo czeka przygoda z okresem. Podstawą higieny w czasie miesiączki jest częstsze mycie, w szczególności jeśli krwawienie jest bardzo obfite. Jest to ważne ze względów zdrowotnych, gdyż krew jest świetną pożywką dla bakterii. Ich działanie powoduje nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. Ani tampony, ani podpaski nie zapewniają ponadto całkowitej nieprzemakalności, dlatego też poza ich zmienianiem konieczne jest umycie okolic krocza, aby krew po prostu nie zabrudziła ubrania. Okolice intymne, nie tylko w czasie miesiączki warto myć specjalnym płynem do higieny intymnej, który równoważy pH i działa antybakteryjnie oraz odświeżająco. W przypadku braku możliwości podmycia się warto skorzystać z chusteczek do higieny intymnej, które mieszczą się z powodzeniem w torebce lub plecaku. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w podróży i szkole.

Podpaski czy tampony?

Rynek oferuje nam wiele rozwiązań higienicznych, które pozwalają przetrwać miesiączkę. Najbardziej popularne są oczywiście jednorazowe podpaski i tampony. Zwolenniczki ekologicznego stylu życia docenią natomiast zalety podpasek wielokrotnego użytku lub kubeczka menstruacyjnego.

KOBIECE PROBLEMY

Co powinnaś wiedzieć o miesiączce?Podpaski jednorazowego użytku wykonywane są z materiałów przyjaznych dla skóry, choć niektóre z nich mają specjalną siateczkowatą powłoczkę zmieniającą płyn w żel, która może obcierać delikatną skórę. Lepiej więc wybierać podpaski z bawełnianą powłoczką i nieperfumowane. Podpaski są dostępne w najróżniejszych rozmiarach i grubościach, mogą więc pozostawać niewidoczne pod ubraniem. Podpaski są najbezpieczniejszą i najbardziej powszechną metodą zabezpieczania się podczas menstruacji. Równie popularne są tampony. W tym wypadku również mamy duży wybór, jeśli chodzi o marki i rozmiary. W przeciwieństwie do podpasek umożliwiają kąpiel w basenie. Stosowaniu tamponów towarzyszą jednak pewne obawy. W bardzo nielicznych przypadkach dochodzi bowiem do wstrząsu toksycznego. Aby zapobiec wszelkim niedogodnościom, należy przestrzegać zasad zakładania i wyciągania tamponu opisanych na opakowaniu. Osoby niewprawione w ich stosowaniu powinny zaopatrzyć się w tampony z aplikatorami umożliwiające prawidłowe ułożenie tamponu w pochwie. Tampony należy zmieniać co 4–6 godzin w zależności od obfitości krwawienia. Nie są one zatem najlepszym rozwiązaniem do spania, dlatego na noc lepiej wybierać podpaski. Zarówno przed zakładaniem, jak i wyjmowaniem tamponu należy umyć ręce.

Ekologiczne podpaski

Nasze mamy i babcie stosowały podpaski wielorazowego użytku uszyte często własnoręcznie. Teraz znów powraca moda na bawełniane podpaski, które można wielokrotnie prać i suszyć. To rozwiązanie jest z całą pewnością tańsze i bardziej ekologiczne, ale znając współczesny zabiegany świat, łatwo się domyśleć, że nie jest zbyt popularne. Nowością są natomiast kubeczki menstruacyjne wykonane z silikonu chirurgicznego. Można je stosować nawet przez 15 lat. Wyglądem przypominają kuchenny lejek, ale wykonane są z elastycznego materiału i posiadają otwór tylko z jednej strony. Zakłada się je podobnie jak tampony, rozszerzoną częścią do góry. Krew menstruacyjna spływa do stożka. Po kilku godzinach kubeczek należy opróżnić i umyć oraz odkazić.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Masaż sposobem na życie i sukces Dlaczego warto jeść truskawki? 10 powodów, dla których warto jeść jabłko każdego dnia Poznaj korzyści z jedzenia marchewki Korzyści z jedzenia ogórków Dlaczego warto jeść kiwi? Produkty, które dodadzą ci energii Uważaj na niskotłuszczowe zamienniki produktów! "Złe jedzenie", które jest dla ciebie dobre Jedzenie idealne na lato 10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz Zaskakujące źródła probiotyków Jedzenie, które zwalcza cellulit 10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących 10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody Resztki produktów, które powinnaś jeść Przygotuj zdrowszą wersję pizzy - sprawdź jak! Największe mity żywieniowe Co warto ustalić przed ślubem? Jak miłość wpływa na zdrowie? "Pokonać raka" Medical Media Solutions 10 sposobów, którymi on wyraża uczucia Jak godzić życie zawodowe z prywatnym? Jak żyć, aby niczego nie żałować?