Uważaj na niskotłuszczowe zamienniki produktów!

10. Produkty typu light wcale nie takie zdrowe?Produkty odtłuszczone zazwyczaj zawierają większą ilość węglowodanów aniżeli ich bardziej tłuste odpowiedniki. Poza tym, często w ich składzie zawarte są chemiczne polepszacze. Zastanawiasz się, których produktów light lepiej unikać?
Zdjęcie autorstwa Simon Shek / CC BY

10. Produkty typu light wcale nie takie zdrowe?
Produkty odtłuszczone zazwyczaj zawierają większą ilość węglowodanów aniżeli ich bardziej tłuste odpowiedniki. Poza tym, często w ich składzie zawarte są chemiczne polepszacze. Zastanawiasz się, których produktów light lepiej unikać?

9. Produkt pełnotłusty lepszy niż niskotłuszczowy?Niewielka ilość tłuszczów pochodząca z diety jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poza tym, w tłuszczach rozpuszczalne są witaminy, takie jak A, D, E oraz K. Ich niedostateczna ilość uniemożliwia wchłanianie tych składników odżywczych przez organizm.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

9. Produkt pełnotłusty lepszy niż niskotłuszczowy?
Niewielka ilość tłuszczów pochodząca z diety jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poza tym, w tłuszczach rozpuszczalne są witaminy, takie jak A, D, E oraz K. Ich niedostateczna ilość uniemożliwia wchłanianie tych składników odżywczych przez organizm.

8. Niskotłuszczowy sos sałatkowyNie masz żadnych wyrzutów sumienia, sięgając po ten produkt leżący na sklepowej półce. W końcu za jego pomocą poprawisz smak sałatki, a jednocześnie zadbasz o zdrowie, bo nie zawiera on w składzie dużej ilości tłuszczu. Niestety w ten sposób pozbawiasz organizm niezbędnych witamin, które wchłaniają się za pośrednictwem tłuszczów. Następnym razem odtłuszczony sos sałatkowy zastąp łyżką oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.
Zdjęcie autorstwa PENEBAR / CC BY

8. Niskotłuszczowy sos sałatkowy
Nie masz żadnych wyrzutów sumienia, sięgając po ten produkt leżący na sklepowej półce. W końcu za jego pomocą poprawisz smak sałatki, a jednocześnie zadbasz o zdrowie, bo nie zawiera on w składzie dużej ilości tłuszczu. Niestety w ten sposób pozbawiasz organizm niezbędnych witamin, które wchłaniają się za pośrednictwem tłuszczów. Następnym razem odtłuszczony sos sałatkowy zastąp łyżką oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.

7. Masło orzechoweRzeczywiście masło orzechowe zawiera dużą ilość tłuszczu, a jedna jego łyżka może mieć wartość nawet 200 kalorii. Jednak w jego składzie są zawarte zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego we krwi. Warto tylko zwracać uwagę na to, aby masło orzechowe nie zawierało w składzie cukru.
Zdjęcie autorstwa deborahmiller56 / CC BY

7. Masło orzechowe
Rzeczywiście masło orzechowe zawiera dużą ilość tłuszczu, a jedna jego łyżka może mieć wartość nawet 200 kalorii. Jednak w jego składzie są zawarte zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego we krwi. Warto tylko zwracać uwagę na to, aby masło orzechowe nie zawierało w składzie cukru.

6. MlekoMleko to źródło cennych dla naszego organizmu witamin A oraz D. Niestety wersja odtłuszczona mleka ogranicza bądź całkowicie uniemożliwia wchłanianie tych substancji w układzie pokarmowym. Chociażby z tego względu lepiej nie kupować mleka poniżej 1,5%.
Zdjęcie autorstwa estefania17 / CC BY

6. Mleko
Mleko to źródło cennych dla naszego organizmu witamin A oraz D. Niestety wersja odtłuszczona mleka ogranicza bądź całkowicie uniemożliwia wchłanianie tych substancji w układzie pokarmowym. Chociażby z tego względu lepiej nie kupować mleka poniżej 1,5%.

5. CiastkaW czasie diety odchudzającej czasem odczuwamy tak silny apetyt na słodkie rzeczy, że ostatecznie decydujemy się na zakup odtłuszczonych ciasteczek w wersji „light”. Niestety w tym przypadku niska zawartość cukru zostaje uzupełniona cukrem. To z kolei sprawia, że ciastka te są równie kaloryczne jak ich wersja bogatotłuszczowa. Co więcej, nadmiar cukru w diecie może zwiększyć poziom trójglicerydów we krwi, a te z kolei sprzyjają wystąpieniu choroby wieńcowej.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Ciastka
W czasie diety odchudzającej czasem odczuwamy tak silny apetyt na słodkie rzeczy, że ostatecznie decydujemy się na zakup odtłuszczonych ciasteczek w wersji „light”. Niestety w tym przypadku niska zawartość cukru zostaje uzupełniona cukrem. To z kolei sprawia, że ciastka te są równie kaloryczne jak ich wersja bogatotłuszczowa. Co więcej, nadmiar cukru w diecie może zwiększyć poziom trójglicerydów we krwi, a te z kolei sprzyjają wystąpieniu choroby wieńcowej.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

4. Chipsy i frytkiZarówno wersja odtłuszczona, jak i tradycyjna chipsów czy frytek nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Produkty te zawierają w składzie niezdrowe tłuszcze trans, które niekorzystnie działają na układ sercowo-naczyniowy. Chipsy o obniżonej zawartości tłuszczu będą posiadały dużą ilość substancji chemicznych, które mogą powodować wzdęcia, a nawet biegunkę. Lepszą alternatywą dla chipsów o niskiej zawartości tłuszczu są chipsy pieczone.
Zdjęcie autorstwa PDPics / CC BY

4. Chipsy i frytki
Zarówno wersja odtłuszczona, jak i tradycyjna chipsów czy frytek nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Produkty te zawierają w składzie niezdrowe tłuszcze trans, które niekorzystnie działają na układ sercowo-naczyniowy. Chipsy o obniżonej zawartości tłuszczu będą posiadały dużą ilość substancji chemicznych, które mogą powodować wzdęcia, a nawet biegunkę. Lepszą alternatywą dla chipsów o niskiej zawartości tłuszczu są chipsy pieczone.

3. LodyLody o obniżonej zawartości tłuszczu zawierają w składzie więcej cukru albo syropu glukozowo-fruktozowego. To niestety zwiększa ich wartość kaloryczną, a tym samym predyspozycję do tycia u osób regularnie je spożywających.
Zdjęcie autorstwa adoproducciones / CC BY

3. Lody
Lody o obniżonej zawartości tłuszczu zawierają w składzie więcej cukru albo syropu glukozowo-fruktozowego. To niestety zwiększa ich wartość kaloryczną, a tym samym predyspozycję do tycia u osób regularnie je spożywających.

2. Gotowe posiłki niskotłuszczoweWiększość gotowych do spożycia dań niskotłuszczowych zawiera w składzie duże ilości soli. To z kolei zwiększa ryzyko nadciśnienia, a tym samym chorób sercowych.
Zdjęcie autorstwa Oriande / CC BY

2. Gotowe posiłki niskotłuszczowe
Większość gotowych do spożycia dań niskotłuszczowych zawiera w składzie duże ilości soli. To z kolei zwiększa ryzyko nadciśnienia, a tym samym chorób sercowych.

1. NabiałZawarte w beztłuszczowych produktach mlecznych witaminy nie są przyswajane przez organizm. Z kolei pełnotłuste produkty zawierają zbyt duże ilości tłuszczu, który nie jest korzystny dla zdrowia. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór produktów półtłustych, które zawierają w składzie mniejsze ilości tłuszczu, który umożliwia wchłanianie zawartych w nabiale witamin.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

1. Nabiał
Zawarte w beztłuszczowych produktach mlecznych witaminy nie są przyswajane przez organizm. Z kolei pełnotłuste produkty zawierają zbyt duże ilości tłuszczu, który nie jest korzystny dla zdrowia. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór produktów półtłustych, które zawierają w składzie mniejsze ilości tłuszczu, który umożliwia wchłanianie zawartych w nabiale witamin.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

"Złe jedzenie", które jest dla ciebie dobre Jedzenie idealne na lato 10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz Zaskakujące źródła probiotyków Jedzenie, które zwalcza cellulit 10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących 10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody Resztki produktów, które powinnaś jeść Przygotuj zdrowszą wersję pizzy - sprawdź jak! Największe mity żywieniowe Co warto ustalić przed ślubem? Jak miłość wpływa na zdrowie? "Pokonać raka" Medical Media Solutions 10 sposobów, którymi on wyraża uczucia Jak godzić życie zawodowe z prywatnym? Jak żyć, aby niczego nie żałować? Jak błyskawicznie wzmocnić swoją samoocenę? Jedzenie, po które warto sięgać, trenując Które owoce jagodowe są najzdrowsze? 10 sposobów na zdrowy biust 10 powodów, przez które jesteś ciągle zmęczona Poznaj przyczyny swojego zapominalstwa 10 sposobów na dłuższe życie 6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek