Anglosaskie Boże Narodzenie: fakty i ciekawostki, cz. 1

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – najbardziej rodzinne ze świąt. Czy wiecie, jak duży wpływ na sposób obchodzenia przez nas świąt mieli Brytyjczycy i Amerykanie? Zapraszamy do lektury!

Trochę historii

  • Brytyjska ustawa Holy Days and Fasting Days Act z 1551 roku, wciąż obowiązująca, stanowi, że każdy obywatel musi uczestniczyć w nabożeństwie w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i aby dotrzeć do kościoła nie wolno mu używać żadnych pojazdów.
  • W 1647 roku angielski parlament uchwalił prawo, które uznawało Boże Narodzenie za nielegalne. Imprezy w czasie świąt zostały zakazane przez Olivera Cromwella, radykalnego purytanina, który uznał biesiadowanie i ucztowanie za niemoralne. Zakaz został zniesiony dopiero, gdy Purytanie stracili władzę.
  • Podczas II wojny światowej Amerykanie musieli wcześniej wysyłać prezenty dla swoich żołnierzy w Europie, aby dotarły na czas. Handlarze szybko zaczęli przypominać społeczeństwu o wczesnych zakupach i przesyłkach, i tak narodził się przedłużony sezon zakupów świątecznych.
  • Boże Narodzenie nie jest powszechnie obchodzone w Szkocji. Niektórzy historycy uważają, że okres ten jest bagatelizowany w Szkocji ze względu na wpływ Kościoła prezbiteriańskiego, który uznał Boże Narodzenie za wydarzenie katolickie.
  • W USA Alabama była pierwszym stanem, który uznał Boże Narodzenie za oficjalne święto. Tradycja ta rozpoczęła się w 1836 roku.
  • Pierwszego dnia świąt w Wielkiej Brytanii królowa wygłasza przemówienie. Tradycję tę rozpoczął król Jerzy V w 1932 roku. Świąteczne przemówienie królowej Elżbiety II do narodu było transmitowane w telewizji po raz pierwszy 25 grudnia 1957 roku.

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Święty Mikołaj
Prawdziwy Święty Mikołaj mieszkał w Turcji, gdzie był biskupem miasta Miry na początku IV wieku. To Holendrzy jako pierwsi uczynili go dawcą bożonarodzeniowych prezentów. Holenderscy osadnicy „sprowadzili” go do Ameryki, gdzie w końcu stał się znany jako Santa Claus. Dzięki sprawnej promocji komercyjny staruszek z brodą zastąpił tradycyjny wizerunek Świętego Mikołaja biskupa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?