Anglosaskie Boże Narodzenie: fakty i ciekawostki, cz. 2

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Czy wiecie, jak duży wpływ na sposób obchodzenia przez nas świąt mieli Brytyjczycy i Amerykanie? Zapraszamy do lektury!

Zwyczaje i ozdoby

  • Okres Bożego Narodzenia zaczyna się o zachodzie słońca 24 grudnia i trwa do zmierzchu 5 stycznia. Ponieważ jest to 12 dni, okres świąteczny znany jest jako TwelveDays of Christmas.
  • Na długo zanim została użyta jako „pocałunkowa zachęta” w czasie świąt Bożego Narodzenia, jemioła (ang. mistletoe) już od dawna była uważana przez Celtów za roślinę magiczną. Wierzono, że ma ona zdolność leczenia ran i przywracania płodności. Celtowie zawieszali jemioły w swoich domach w celu odpędzania złych duchów. Jemioła była niegdyś czczona przez pierwszych Brytyjczyków do tego stopnia, że należało ścinać ją złotym sierpem.
  • W Wigilię Bożego Narodzenia ważnym brytyjskim zwyczajem jest palenie w kominku polana. Nazywane jest ono Yule log. Obrzęd sięga czasów Wikingów, którzy czcili w ten sposób najważniejszego ze swoich bogów, Thora.
  • Elektryczne lampki choinkowezostały po raz pierwszy użyte w1882 roku, w trzy lata po udoskonaleniu żarówki przez Thomasa Edisona. Na pomysł wykorzystania elektrycznych lampek wpadł asystent Edisona, Edward Johnson. Z kolei lampki choinkowe ułożone szeregowo na sznurze wprowadził Amerykanin Ralph E. Morris. Nowe światełka okazały się bezpieczniejsze niż tradycyjne świece.
  • Gwiazda betlejemska, kwiat stanowiący bożonarodzeniowy symbol w USA, pochodzi z Meksyku. Sprowadził go do Ameryki w 1829 roku Joela Poinsett, amerykański ambasador w Meksyku. Stąd angielska nazwa rośliny – poinsettia.

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na szybkie spalanie kalorii

 Choinka

  • Brytyjczycy, jak prawie wszystkie narody świętujące Boże Narodzenie, ubierają choinkę. W Wielkiej Brytanii ten pochodzący z Niemiec zwyczaj ma 150 lat. Na Wyspy Brytyjskie przybył z królową Charlottą, małżonką Jerzego III, która w 1800 roku przyozdobiła na Święta małe cisowe drzewko, wieszając na nim zabawki i słodycze, i oświetlając świeczkami. Odkąd w 1848 roku magazyn The Illustrated London News zamieścił rycinę rodziny królewskiej zebranej wokół choinki, drzewko świąteczne zawitało do wszystkich brytyjskich domów.
  • Od 1947 roku Norwegia przysyła Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowe drzewko, które upiększa Trafalgar Square. Jest to pamiątka po brytyjsko-norweskiej współpracy podczas II Wojny Światowej.
  • Światowym liderem w eksporcie choinek jest kanadyjska prowincja Nowa Szkocja.
  • Franklin Pierce był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który udekorował oficjalną choinkę Białego Domu. Z kolei Theodore Roosevelt, zagorzały obrońca przyrody, zakazał choinek w swoim domu nawet, gdy mieszkał w Białym Domu, jednak jego dzieci przemycały je do swoich sypialni.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?