Karol Dickens – „człowiek, który wynalazł Boże Narodzenie”

Wybitny pisarz angielski Charles Dickens (1812–1870) jest znany w Polsce przede wszystkim jako autor „Opowieści wigilijnej” – pięknego opowiadania o magicznym okresie świąt Bożego Narodzenia. Utwór przedstawia głęboką przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a zachodzącą w czasie nocy wigilijnej.

Nie bez powodu w londyńskim „Sunday Telegraph” z 18 grudnia 1988 roku napisano o Dickensie: „The Man Who Invented Christmas”. To jemu w dużej mierze Anglicy zawdzięczają współczesną tradycję obchodzenia świąt, m.in. za sprawą „Opowieści wigilijnej” opublikowanej 19 grudnia 1843 roku. W późniejszym okresie Dickens napisał jeszcze kilka opowiadań świątecznych, ale żadne nie odniosło już takiego sukcesu.

W Rochester, uroczym miasteczku w południowo-wschodniej Anglii, gdzie pisarz spędził dzieciństwo, na początku grudnia odbywa się festiwal utrzymany w konwencji teatru na wolnym powietrzu zwany Dickensiadą (Dickensian Christmas). Jego mottem są słowa Scrooge'a: „Niech twoje święta będą pogodne i wesołe”.

                             

W utworach Dickensa odnajdziemy kilka pięknych fragmentów o magii tych najbardziej rodzinnych ze świąt.
 

  • It is good to be children sometimes, and never better than at Christmas, when its mighty Founder was a Child himself.

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na szybkie spalanie kalorii

(A Christmas Carol, 1843)
 

  • But I am sure that I have always thought of Christmas time, when it has come round… as a good time; a kind, forgiving, charitable, pleasant time; the only time I know of, in the long calendar of the year, when men and women seem by one consent to open their shut-up hearts freely.

(A Christmas Carol)
 

  • Happy,happy Christmas, that can win us back to the delusions of our childish days; that can recall to the old man the pleasures of his youth; that can transport the sailor and the traveller, thousands of miles away, back to his own fire-side and quiet home!

(The Pickwick Papers, 1836)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity