Żelazna Lady Thatcher

Margaret Thatcher odeszła z wielkiej polityki ponad 20 lat temu, ale w ostatnim czasie znów jest o niej głośno za sprawą premiery „Żelaznej Damy” („The Iron Lady”) – filmowej biografii konserwatywnej premier Wielkiej Brytanii. W tytułową rolę wcieliła się typowana do Oscara amerykańska supergwiazda Meryl Streep. Film wyreżyserowała Phyllida Lloyd, która wcześniej zrealizowała musical „Mamma Mia!”.

Okrzyknięty wydarzeniem kulturalnym roku film o 86-letniej Margaret Thatcher wywołał kontrowersje zanim jeszcze wszedł na ekrany. Przyjaciołom i byłym współpracownikom Thatcher nie podoba się przedstawienie jej jako samotnej staruszki w chustce na głowie. Twierdzą, że nakręcenie takiego filmu za jej życia jest dla byłej premier obrazą. Nie wszystkim odpowiada też to, że rolę Thatcher odtwarza aktorka amerykańska.

Film ożywił również dyskusje na temat politycznego dorobku Lady Thatcher. Była ona najdłużej urzędującym premierem Wielkiej Brytanii od połowy XIX wieku, a jednocześnie pierwszą i jedyną jak dotąd kobietą, trzykrotnie kierującą pracami brytyjskiego rządu od 1979 do 1990 roku. Żelazna Dama zmieniła oblicze swojego kraju: poskromiła związki zawodowe, sprywatyzowała państwowe koncerny, obniżyła podatki i pokonała inflację. W 1982 roku zaangażowała się w wojnę o Falklandy z Argentyną. Została odsunięta od władzy w wyniku wewnątrzpartyjnego przewrotu.

Przez jednych wielbiona, przez innych znienawidzona Margaret Thatcher jest z pewnością jedną z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku.

Polska premiera „Żelaznej Damy” odbędzie się 10 lutego 2012 r.

 

Zobacz: Powrót Żelaznej Damy, newsweek.pl

 

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity