Bakterie w moczu w ciąży

Infekcje układu moczowego to częsta dolegliwość ciążowa. U kobiet w ciąży następuje spadek odporności, w związku z czym organizm ciężarnych łatwo poddaje się działaniu bakterii i wirusów. Podczas kontrolnych wizyt lekarz zaleci wykonanie badania moczu. Badanie pomoże wykryć infekcje, które w początkowej fazie są bezobjawowe. Bakterie w moczu wykrywane są często u ciężarnych.

Infekcje układu moczowego w ciąży

Hormony w ciąży (progesteron i estrogen) sprawiają, że drogi moczowe kobiety są przekrwione i poszerzone. W związku z tym odpływ moczu jest spowolniony. Długie przetrzymywanie moczu może doprowadzić do rozwoju bakterii. W ciąży zmienia się odczyn moczu na mniej kwaśny. To również sprzyja rozwojowi bakterii. Bakterie w moczu są wykrywane podczas kontrolnych badań moczu.

Najczęstsze objawy zakażenia dróg moczowych to:

  • pieczenie podczas oddawania moczu, 
  • uczucie ciągłego napierania na pęcherz,
  • krew w moczu,
  • gorączka,
  • bóle brzucha.

Zakażenie dróg moczowych powinno być leczone przy użyciu antybiotyku. Inne metody mogą nie przynieść skutku. Antybiotyki muszą być bezpieczne dla kobiety w ciąży. Ciężarna nie może przyjmować żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Zaniedbanie zakażenia w ciąży może przynieść negatywne skutki. Infekcje dróg moczowych lubią nawracać, a niedoleczone do końca wracają bardzo szybko. Zapalenie dróg moczowych jest niebezpieczne dla płodu. U kobiet, które odwlekają rozpoczęcie leczenia często dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Konsekwencje zaniedbań to również: poronienie, przedwczesny poród lub urodzenie dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

Badanie moczu w ciąży

Badanie moczu to najczęściej wykonywane badanie w ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleca jego wykonanie podczas każdej wizyty. Przyczyną takich zaleceń jest fakt, że większość infekcji układu moczowego rozwija się bezobjawowo. Badanie moczu zlecane jest na pierwszej wizycie u lekarza. Następnie wykonywane jest między 16 a 18 tygodniem, 28 a 30 tygodniem, 36 a 38 tygodniem i około 40 tygodnia. Badania wykrywają wszystkie zaburzenia pracy nerek oraz wszystkie infekcje układu moczowego. Składniki, których nie powinno być w moczu to: cukier, białko, bilirubina, ketony. W moczu można wykryć niewielkie ilości leukocytów i erytrocytów. Jeżeli erytrocyty i leukocyty występują w moczu w zbyt dużej ilości, konieczne będzie wykonanie posiewu moczu.

O czym świadczą wyniki badań moczu? W moczu nie powinno być białka i cukru. Cukier w moczu oznacza cukrzycę ciążową. Białko w moczu świadczy o zatruciu ciążowym. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwoli włączyć leczenie. Nie można dopuścić do rozwoju chorób, gdyż może mieć to negatywny wpływ na rozwój dziecka i rozwój ciąży. Odpowiednie wyniki badania moczu to: kwaśny odczyn, brak bilirubiny, niewielkie ilości urobilinogenu, brak ciał ketonowych.

Norma ciężaru właściwego to 1,005–1,030 g/cm³. Zbyt niski wynik wskazuje na rozcieńczenie moczu po przebytej chorobie nerek lub z powodu wypicia dużej ilości napojów. Z kolei zbyt duży wynik oznacza zagęszczenie moczu. Do zagęszczenia dochodzi pod wpływem biegunki w ciąży lub wymiotów w ciąży.

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży? Jak wybrać dobre przedszkole?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity