Malowanie palcami – terapia zabawą

Poczucie wolności i swobody dają nam zabawy, w których nie martwimy się o czystość swoich ubrań i swojego ciała. Dzieci uwielbiają się brudzić, chodzić po kałużach, dotykać błota. Rodzice często jednak zabraniają im tego z obawy przed zniszczeniem ubrań. Należy pamiętać, że takie „brudne” zabawy mają działanie terapeutyczne.Rozluźniająmięśnieu dzieci, ponadto w trakcie takiej zabawy dziecku „puszczają hamulce emocjonalne”. Kontakt z mieszaniną lepką, w dotyku przyjemną i ciepłą powoduje, że dzieci w trakcie trwania zabawy coraz bardziej potrafią się w niej zagłębić, kosztem coraz większego zabrudzenia siebie i swoich ubrań. Warto zatem pozwolićdzieciom czasem się pobrudzić, a nawet zachęcać je do zabawy w brudzenie.

Gdy pragniemy miećnad tym brudem kontrolę polecam skorzystanie z zabawy, a zarazem terapii w malowanie 10 palcami. Metodę tę wymyśliła pedagog R. F. Show.

Autorka zauważyła, że metoda ta pomaga w pokonywaniu lęku, uwalnia od zahamowań, wzmacniania wiarę we własne siły, pobudza ekspresję fantastyczna.

Zasady prawidłowego przygotowania się do zastosowania tej metody:

  • należy zakupić farby specjalnie dostosowane do malowania palcami
  • dziecko powinno mieć na sobie ubranie, które swobodnie może pobrudzić i zniszczyć
  • przygotowujemy miejsce, w którym dziecko będzie mogło swobodnie malować
  • potrzebne będą pudełka, do których wyciśnięte zostaną poszczególne kolory farb (pudełko winno mieć takie rozmiary by dziecko mogło swobodnie umieścić w nim całą dłoń), w każdym pudełku osobny kolor
  • duży papier, na którym dziecko będzie miało poczucie swobody ruchów
  • papier ten powinien być umieszczony na blacie stołu, do którego dziecko swobodnie sięgnie

Zasady prawidłowego malowania:

  • wybieramy temat pracy
  • gdy dziecko boi się dotknąć farby, należy wziąć dziecko za rękę i wraz z nim zanurzyć ją w farbie, bądź pozwolić dziecku początkowo zebrać farbę z naszych rąk
  • w trakcie malowania nie należy dziecka oceniać i poprawiać
  • warto zachęcać dziecko do skorzystania ze wszystkich kolorów, do ich mieszania

Pamiętaj!

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na szybkie spalanie kalorii

Nie mów dziecku co ma malować.
Nie strofuj go na każdym kroku.
Daj mu poczucie, że swobodnie może się pobrudzić.
Jeżeli boisz się, że dziecko za bardzo pobrudzi ci pomieszczenie rozłóż w nim folię (np. do remontów).
Gdy dziecko skończy rysunek pochwal go i zadaj mu kilka pytań do stworzonego dzieła.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?