Krwawienie międzymiesiączkowe – kiedy do lekarza?

Jeśli stosujesz antykoncepcję doustną, krwawienia między jedną a drugą miesiączką mogą być skutkiem ubocznym. Jeśli jednak zabezpieczasz się w inny sposób, a mimo to krwawienie wystąpi, czas udać się do lekarza. Może być ono przyczyną chorób narządów płciowych.
Przez kilka pierwszych miesięcy stosowania antykoncepcji doustnej, krwawienia międzymiesiączkowe mogą występować jako skutek uboczny przyzwyczajania organizmu do tabletek. Podobny objaw można zaobserwować przy stosowaniu wkładki domacicznej. Z reguły krwawienia po czasie ustępują. Jednak co w przypadku, gdy nie stosujesz doustnej antykoncepcji, a mimo to pojawia się krwawienie międzymiesiączkowe?
Dolegliwość ta może być przyczyną choroby dróg moczowo-płciowych. Krwawienia pojawiają się najczęściej przy zapaleniach, mięśniakach macicy, nadżerce a także przy nowotworze. Nieznaczne plamienia mogą pojawić się w określonej fazie cyklu (krwawienie okołoowulacyjne). Krwawienia międzymiesiączkowe zdarzają się również w trakcie menopauzy, gdy w organizmie występuje obniżony poziom estrogenów.
Z każdym, nawet najmniejszym krwawieniem, kobieta powinna udać się do ginekologa. Tylko lekarz jest w stanie określić, co nam dolega i czy plamienie jest objawem choroby. Krwawieniu mogą towarzyszyć bowiem inne objawy, m. in. wymioty, bóle głowy, gorączka.

Zobacz również: Najlepsze i najgorsze ubrania dla każdego typu sylwetki

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Zdrowie:

Jak długo żyją plemniki? Nadmiar sodu Radość życia "Joga w czasie ciąży i porodu" od Illuminatio Cała prawda o bubble tea 10 powodów, dla których warto pływać Dlaczego tłuszcze nasycone wcale nie są twoim wrogiem? Jak uniknąć 6 przyjacielskich faux pas? Jak kupić dobry rower? Co wiesz o medycynie estetycznej? Słodycze i ich wpływ na organizm Poczucie własnej wartości Dieta śródziemnomorska najlepszą receptą na uśmiech! Stosowanie probiotyków u wcześniaków 10 skutecznych sposobów na ograniczenie wielkości porcji Jak ćwiczyć pośladki na bieżni? Kiedy przespać się z nowym partnerem? Biegaj na zdrowie! Czy warto stosować suplementy diety? Jak zrelaksować stopy w 15 minut? Wykonaj 15-minutowy trening na schodach! Jak zwiększyć ilość spalanych kalorii? Z hemoroidami można walczyć Sprawdź, co powinnaś zabrać na majówkę!