Domowy system punktowy – po co i dla kogo?

Twoje dziecko ma problemy z przestrzeganiem zasad obowiązujących w domu? A może zdiagnozowano u niego ADHD, lub po prostu czas zmienić swój system wychowania? Właśnie po to wymyślono DSP – czyli domowy system punktowy.Trzeba go prawidłowo realizować, by przyniósł zamierzony efekt. Dowiesz się więcej o tej „magicznej metodzie wychowawczej” w naszych artykule.

 DSP to nic innego jak nagradzanie prawidłowego zachowania u dziecka. Pozytywne wzmacnianie zawsze przynosi wiele radości dziecku oraz dorosłym. Nagrodą mogą być punkty, buźki, żetony, piłeczki, które dziecko zbiera wykonując wcześniej dookreślone zadania i obowiązki.

Porównać można to do ekonomii. Zarobione punkty przez dziecko rodzice mogą „wypłacać” codziennie lub oszczędzać na większą nagrodę. Projekt jest uzgodniony przez wszystkie strony – zwłaszcza przez dziecko – jak to ma miejsce z każdą umową.
Dlaczego to działa?

  • bo dostarcza konkretnych zachęt, np. wstanie z łóżka przed 7:30, lub ścielenie łóżka zawsze po wstaniu, itd.
  • strukturyzuje oczekiwania rodziców
  • sprawia, że to DSP a nie rodzice – jest Wielkim Złym Szefem

Nagrodą może być wspólne przygotowanie posiłku, wyjście na spacer, wspólna zabawa itp. Nie musisz organizować drogich lub wymyślnych nagród. I to właśnie w DSP jest wspaniałe.
Jak prawidłowo go przygotować – o tym już niedługo.
źródło: David Pentecost Wychować dziecko z ADD i ADHD

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży?