Objawy napięcia przedmiesiączkowego

Obrzęk piersi
Zobacz 4 zdjęcia

Obrzęk piersi

Co miesiąc każda kobieta przeżywa kilka dni zmniejszonej aktywności, niechęci i bólu. Miesiączkę poprzedza jednak inny okres, nazywany PMS. Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka każdą kobietę, jednak każda z nas różnie reaguje i ma różne objawy.
Najpopularniejszym objawem jest obrzęk i ból piersi. Czujemy, że jesteśmy ociężałe, a każdy gwałtowny ruch powoduje ból na wysokości klatki piersiowej. Nie jest to stały ból, ale odczuwalny przy niektórych sytuacjach, np. biegu, wchodzeniu po schodach czy też nawet przy schylaniu się.
Część kobiet odczuwa również wzmożony ból głowy, a także bóle w okolicach podbrzusza. Nie są one silne, ale jednak odczuwalne. Na ból najlepszy jest ciepły kompres (podbrzusze) a także przygaszone światło (głowa).
Niektóre panie na kilka dni przed menstruacją odczuwają silne wahania nastroju. W ciągu minuty potrafią zezłościć się nawet na drobnostkę, wybuchnąć płaczem lub śmiechem. Zmienność nastrojów może być nieco uciążliwa dla otoczenia, warto więc wyładować nerwy w inny sposób, na przykład na siłowni.
Z fizycznych objawów PMS zauważalny jest również przyrost wagi, która spada po skończeniu miesiączki. Niektóre kobiety tyją kilogram, inne nawet trzy-cztery.

Zobacz również: Najlepsze i najgorsze ubrania dla każdego typu sylwetki

Podziel się:

Przeczytaj także: