Co wiesz o chorobach wenerycznych?

Choroby weneryczne są najbardziej powszechnym na świecie rodzajem chorób zakaźnych. Przyczyna rozprzestrzeniania się ich może tkwić w rozwiązłości seksualnej, wstydliwości i przemilczeniu choroby. Jednak głównym problemem prawdopodobnie jest niewiedza. Co powinniśmy wiedzieć o chorobach wenerycznych?

Co to są choroby weneryczne?

To grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, które przenoszone są poprzez stosunek płciowy. Do klasycznych chorób wenerycznych należą:
— kiła,
— rzeżączka,
— wrzód miękki,
— ziarnica weneryczna.
W momencie, kiedy lekarz stwierdzi wystąpienie choroby wenerycznej ma obowiązek zgłosić ten fakt to stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane objęte są tajemnicą lekarską i służą wyłącznie do celów epidemiologicznych.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Korzystanie z prezerwatyw podczas stosunku może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Jednak ich zastosowanie nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa zwłaszcza, jeśli chodzi o choroby wirusowe. W celach profilaktyki zaleca się ograniczenie współżycia do jednego, stałego partnera seksualnego. Im więcej partnerów i przypadkowych kontaktów seksualnych, tym większe ryzyko zarażenia siebie i innych.

Jak leczyć?

Leczenie chorób wenerycznych zwykle opiera się na terapii farmakologicznej. Leki dobiera się odpowiednio do patogenu. Głównie są to środki przeciwwirusowe doustne lub do użytku zewnętrznego. Jednak nie wszystkie choroby weneryczne da się wyleczyć, np. nie ma skutecznego lekarstwa na wirusa opryszczki narządów płciowych. Można złagodzić lub wyeliminować objawy, ale wirus opryszczki w organizmie pozostanie umożliwiając nawroty choroby.

Jeśli zauważysz u siebie niepojące zmiany w okolicach narządów płciowych niezwłocznie udaj się do lekarza. W innym wypadku ryzykujesz nie tylko swoim zdrowiem, ale i zdrowiem swojego partnera.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze