Nadmierna senność- przyczyny

Wiele osób skarży się na nieustające uczucie osłabienia, notorycznego zmęczenia i ospałość. Niewielu jednak wie, że takie objawy mogą być przyczyną złego stanu zdrowia. Kiedy należy udać się do lekarza i jakie symptomy traktować jako potencjalny alarm?
Niedokrwistość
Niska liczba erytrocytów i niedobór żelaza powoduje bóle głowy, bladość, duszności, łamliwość paznokci, szortkość skóry i senność. Aby przekonać się czy istniejący stan rzeczy wskazuje na anemię, warto wykonać badanie morfologiczne.
Niedoczynność tarczycy
Objawami, które mogą nas zaniepokoić są: uczucie zimna, spowolnienie metabolizmu, słaba kondycja włosów. Jeśli którykolowiek z wymienionych występuje, powinniśmy jak najszybciej udać się na badanie krwi, które potwierdzi lub wykluczy niedoczynność tarczycy.
Ciąża
Uczucie nagłej senności, nawet mimo wielu godzin snu, może nas także informować o ciąży. Wiąże się to ze zmianami hormonalnym zachodzącymi w organizmie.
Depresja
Spadek energii i zaburzenia snu występują także w przypadku chorych na depresję. Uczucie przygnębienia nierzadko prowadzi do problemów z jedzeniem, niedojadaniem czy zupełnym brakiem apetytu, a to skutkuje osłabieniem organizmu, który nie ma siły do działania. W celu postawienie odpowiedniej diagnozy zaleca się zatem wizytę u psychologa.

Cukrzyca
Nieprawidłowości w tej sferze wykaże badanie zawartości glukozy we krwi. Wahania poziomu cukru bowiem mogą także powodować wzmożoną senność, a co za tym idzie także problemy zdrowotne z nerkami, wilomocz czy nadmierne pragnienie.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze