Przepisy na białą kiełbasę

Ten rodzaj kiełbasy to jeden z popularnych przysmaków, które chętnie jadamy podczas Wielkanocy. Pasuje do niej wiele dodatków np. ćwikła. Podczas tego Święta warto jednak zgłębić kilka tajników odpowiedniego gotowania tej kiełbasy, by jej smak stał się wyrazisty. Dla tych, którzy w tej kwestii mają pewne zaległości – krótka lekcja kucharzenia.

Biała kiełbasa – gotowanie
Do gotującej się wody wrzucamy ziele angielskie oraz liść laurowy, a następnie dodajemy cebulkę pokrojoną w plastry oraz kilka ząbków czosnku. Kiedy wywar przejdzie już smakiem, do tej mieszanki wkładamy kiełbasę białą. Tym sposobem mięso nasiąknie przyprawami i nabierze bardziej intensywnego smaku.
Biała kiełbasa z piekarnika
Białą kiełbasę można także upiec w piekarniku. Bardzo ważne jest jednak, aby wcześniej nasmarować ją tłuszczem, by nie stała się zbyt sucha. Tutaj także możemy wykorzystać cebulkę, która poszatkowana będzie świetnym dodatkiem lub nawet dodać suszone śliwki. Wystarczy ułożyć składniki w brytfannie nasmarowanej smalcem i piec do momentu, aż kiełbasa stanie się lekko zarumieniona, a jej skórka chrupiąca. Warto w czasie pieczenia co jakiś czas nakłuwać kiełbasę, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Biała kiełbasa świetnie będzie smakować także podana z sosem tatarskim. Z innych dodatków możemy użyć także chrzanu czy ćwikły. Ten rodzaj kiełbasy świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielkanocnego żurku.

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze