Jak ugotować rosół?

Zupa z drobiu przygotowana samodzielnie w domu ma zdecydowanie lepszy smak niż ta z „torebki”. Można ją także dowolnie doprawiać, według naszych kulinarnych gustów. Najlepiej smakuje ta przyrządzona z przepiórek czy bażanta. Jak ugotować rosół, by smakował „jak u mamy”?
 
Jak zrobić rosół?
Kurczaka należy ugotować w osolonej wodzie wraz z warzywami (należy je wyjąć jak tylko staną się miękkie, bo w przeciwnym razie mogą zbyt „zmącić” zupę). Po jakimś czasie na powierzchni wywaru wytrąci się białko z mięsa i powstaną szumowiny. Należy je usunąć z wody. Do tak przygotowanego bulionu wkładamy kostkę rosołową, liść laurowy, ziele angielskie i doprawiamy pieprzem. Rosół nabierze subtelnego aromatu, jeśli dodamy do niego smażoną cebulkę i kawałki selera.
Gotową zupę podajemy z makaronem bądź ryżem i przed samym podaniem doprawiamy koperkiem lub natką. Dobrze ugotowany rosół powinien być przejrzysty o ładnym, złocistym zabarwieniu. Na jego powierzchni powinny unosić się także tłuszczowe oka. Optymalny czas gotowania na wolnym ogniu to ok. 2 godziny.
Rosół -właściwości
Pamiętaj: gorący rosół to niezastąpiony lek na przeziębienia. Świetnie rozgrzewa, a także likwiduje infekcje i wzmacnia odporność. Na bazie rosołu ugotujemy także zupę grzybową, pomidorową czy kapuśniak. Przyda on się także do przyrządzenia sosów.

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Podziel się:

Przeczytaj także: