Twardnienie brzucha w ciąży

Co oznacza twardy brzuch w ciąży? Czy przyszła mama powinna się niepokoić? Twardy brzuch w ciąży około 23. tygodnia to normalny objaw. Oczywiście pod warunkiem, że nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Jeżeli tylko pojawia się ból brzucha w ciąży, należy czym prędzej udać się do lekarza. Jeżeli twardość brzucha pojawia się w pierwszym etapie ciąży, stanowi to zagrożenie dla rozwoju dziecka i może nawet dojść do poronienia. Szczególnie niepokojący jest fakt, gdy twardnieniu brzucha towarzyszą ból i plamienia.

Twardy brzuch na początku ciąży

Początki ciąży to nieraz wielki stres dla kobiety. Strachu przysparzają dodatkowo niepokojące objawy, które nie powinny się pojawiać. W każdej sytuacji kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Specjalista albo uspokoi obawy przyszłej mamy, albo wdroży odpowiednie leczenie,

PRZEBIEG CIĄŻY

Na co musisz być przygotowana?

a jeżeli istnieje zagrożenie poronieniem, uratuje dziecko.

Twardy brzuch w czasie ciąży jest niebezpieczny. Jeżeli towarzyszą mu bóle brzucha i plamienia , kobieta musi niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, bowiem stanowią one duże zagrożenie dla życia dziecka. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić nawet do poronienia. Lekarz w takiej sytuacji stosuje zazwyczaj leczenie farmakologiczne. Odpowiednie leki na podtrzymanie ciąży zmniejszą dolegliwości i posłużą wyciszeniu macicy. Bardzo ważne jest, by działanie leków wzmocnić odpowiednim trybem życia. Kobieta powinna się bardzo oszczędzać, dużo leżeć i odpoczywać. Pod żadnym pozorem nie wolno jej dźwigać nawet lekkich rzeczy lub w jakikolwiek inny sposób się przemęczać.

Twardy brzuch pod koniec ciąży

Po 23. tygodniu ciąży może dojść do czynności skurczowej macicy. Jeżeli nie jest to bolesne, można uznać to za normalny, fizjologiczny objaw. Dlaczego macica wpada w aktywność skurczową? W ten sposób organizm kobiety przygotowuje się do akcji porodowej. Owe skurcze macicy mają swoje określenie medyczne, są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Mimo, że kobieta odczuwa lekki dyskomfort, skurcze nie stanowią zagrożenia dla płodu. To, że rozwój dziecka powoduje lekkie zawirowanie w organizmie kobiety jest normalne, ponieważ maluch rośnie i musi mieć odpowiednio dużo miejsca. Macica dostosowuje się tylko do dziecka.

Co zrobić, gdy twardnieniu brzucha towarzyszą dolegliwości bólowe? Ból brzucha w ciąży prawie zawsze jest oznaką nieprawidłowości w rozwoju płodu. Skoro kobieta w ciąży zaobserwuje u siebie twardość brzucha, któremu będzie towarzyszył ból, musi czym prędzej udać się na izbę przyjęć. Każda chwila zwłoki zmniejsza szansę na uratowanie dziecka. Niekiedy twardy brzuch w ciąży połączony z bólem znamionuje przedwczesne skurcze, które są objawem zbliżającego się przedwczesnego porodu.

Wizyta u lekarza pozwoli uratować ciążę. Lekarz zbada szyjkę macicy. Zdarza się, że skurcze są sprowokowane zbyt krótką szyjką macicy. Jeżeli jednak okaże się, że są przedwczesne, lekarz poda odpowiednie leki. Środki farmakologiczne zatrzymają przedwczesne skurcze. Czasami lekarze przepisują też sterydy, dzięki którym płuca dziecka lepiej i szybciej się rozwiną. Rozwój płuc malucha jest wskazany, gdy istnieje obawa, że skurczów nie uda się powstrzymać.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży? Jak wybrać dobre przedszkole?