Dlaczego niemowlę nie chce jeść

Brak apetytu u dziecka nie musi być oznaką poważnej choroby. Niemniej jednak rozwój dziecka przebiega dość szybko, dlatego maluch musi dostarczać do organizmu niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Dieta dziecka musi obfitować w witaminy i minerały. W rzeczywistości maluch tego nie wie i odżywia się w sposób, który mu się podoba. Dziecko niejadek potrafi przysporzyć rodzicom zmartwień.

Przyczyny braku apetytu u dziecka

Niekiedy powody, dla których dzieci kręcą główką na wszystko, co przed nimi postawisz, są bardzo banalne. Zacząć należy od czynników rozpraszających uwagę dziecka. Świat oczami dziecka jest tak ciekawy, że maluch dużo bardziej woli rozglądać się dookoła, niż koncentrować się na posiłku. Dzieje się tak około 4 miesiąca życia dziecka. Maluch zaczyna z uwagą przyglądać się wszystkiemu, obserwuje szczegóły, zaczyna przekręcać się z brzuszka na plecki. Nic więc dziwnego, że jedzenie traci na atrakcyjności. Kolejny spadek apetytu następuje w drugim półroczu życia, kiedy dziecko rozwija swoje umiejętności przemieszczania się.

Inna przyczyna wiąże się z indywidualnymi upodobaniami dziecka. Być może masz w domu dziecko, które lubi jeść nocą. Największe nocne głodomory to dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, choć nie ma reguły. Nocne karmienie nie jest polecane, gdyż może doprowadzić do rozwoju próchnicy lub zaburzyć mechanizm odczuwania głodu. Na brak apetytu u dziecka mogą wpłynąć nieregularne posiłki.

Dzieciom nie przypadają do gustu monotonne posiłki. Warto więc wzbogacić dietę dziecka w coś nowego. Niekiedy wystarczy pozwolić maluchowi jeść samemu. Dziecko z pewnością wybrudzi siebie i najbliższe otoczenie, niemniej jednak będzie miało dużą frajdę. Podaj maluchowi coś nowego do jedzenia lub po prostu zmień formę posiłku.

Brak apetytu u malucha może świadczyć o tym, że wyrzynają mu się ząbki. Ząbkowanie jest bolesne, dziąsła są rozpulchnione i krwawią, dlatego też dziecku ciężko jest cokolwiek pogryźć. W tym czasie należy podawać maluchowi pokarmy płynne i miękkie.

Sposoby na niejadka

Zanim zaczniemy podchodzić dziecko podstępem lub zmieniać mu dietę, warto zastanowić się, czy faktycznie maluch zbyt mało je. Nie można zapominać o tym, że żołądek maluszka jest znacznie mniejszy od naszego, dlatego gdy nakładamy dziecku porcję jedzenia jak dla dorosłego, nie powinniśmy się dziwić, że maluch nie dojada wszystkiego. Dania główne powinny być bardziej obfite niż przekąski. Jeżeli maluch dostanie dużo jedzenia między posiłkami, nie zje już obiadu. Postarajmy się o to, by urozmaicać jedzenie i by podawać je w atrakcyjnej formie. Nie można dawać dziecku słodyczy zamiast pełnowartościowego posiłku.

Jeżeli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma problemów z wagą, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju. Anemia u dzieci bierze się z niewłaściwej diety. Jeżeli choroba się nie pojawiła, być może wszystko jest w porządku. Dziecko samo doskonale wie, ile mu potrzeba jedzenia. Niemowlęta obowiązuje jeszcze karmienie na żądanie, jednak starsze dzieci, np. dwuletnie, powinny mieć wyznaczone stałe pory posiłków.

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na szybkie spalanie kalorii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 4 sekrety niemowlęcego snu Rozwój motoryczny i zabawa w jednym Dorosłe dzieci alkoholików Jak wzmocnić więź z córką? Czy karmiącej mamie wolno się odchudzać? Jak wybrać plecak szkolny? Bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam Wybierz wygodne i stylowe buciki dla dziecka! Jak znaleźć najlepszą nianię? Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? Zalety i wady związku z kolegą z pracy Dzień Dziecka z Tematem Rzeka i Mamaville Rozpoznawanie autyzmu u dzieci Twoje dziecko nie musi bać się dentysty! Nowość - "Wakacje na medal" od Wydawnictwa Skrzat Probiotyki przy antybiotyku dla wcześniaków 5 najważniejszych etapów małżeństwa Jak bezpiecznie spędzić czas z dzieckiem na plaży? Jak wybrać dobre przedszkole?