Sposoby na bolesne ząbkowanie

Twoje niemowlę ślini się, marudzi i stale coś gryzie?Podejrzewasz, że dokuczają mu ząbki? Przeczytaj, jak możesz mu ulżyć, a sobie zapewnić kilka godzin spokoju.

Już nawet pięciomiesięczne niemowlę może być niespokojne z powodu ząbkowania. Zdarza się, że ząbki rosną w dziąśle nawet 2–3 miesiące przed ich pojawieniem się i często właśnie wtedy męczą dziecko najbardziej. Może Twoje dziecko polubi gryzaczki, które można wcześniej schłodzić w lodówce. Jeśli nie, zobacz, jakie przedmioty najchętniej wybiera do gryzienia: może silikon, a może sprężynującą piankę – i sprawdź, czy nie da rady ich połknąć i się zakrztusić.
Rodzice polecają sobie żele do wcierania w bolące dziąsła dziecka: Dentinox albo tańszy polski Bobodent. Może być jednak tak, że dzieci nie polubią smaku żadnego z nich i nie pozwolą sobie wkładać ich do buzi. Zawsze dobrze działa odwrócenie uwagi: jeśli nie możesz sobie z malcem poradzić, weź go na spacer, na basen, do znajomych – powinien zapomnieć o dyskomforcie!
Zdarza się, że podczas wyrzynania się zęba dziecko ma stan zapalny i podwyższoną temperaturę.Ale uwaga: jeśli dziecko marudzi całymi tygodniami i miesiącami, a pierwsze ząbki już mu urosły, wybierz się do pediatry – może to być objaw innych, poważniejszych schorzeń.

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Podziel się:

Przeczytaj także: